Σκόρπισε ΚΑΙ τη Σασσάρι!

Για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου στο BCL, ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε την Dinamo Sassari με 88-68, κατακτώντας την πρώτη του νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Παίρνοντας σκορ σχεδόν απ' όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν και έχοντας πέντε με διψήφιο αριθμό πόντων, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε στην Πυλαία τη Σάσσαρι από την Ιταλία με 88-68 και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή νίκη. Πλέον o Δκέφαλος έχει ρεκόρ 1-1 στον 7ο όμιλο του Basketball Champions Lelague ενώ οι Σαρδηνοί έχουν μείνει στο 0-2.

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο όπου και είχε επιμέρους 53-25 και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της ώστε να επαναλάβει την εμφάνιση του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ mateco παρότι άρχισε καλύτερα στο παιχνίδι και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 18-14 είδε την ομάδα του Πιέρο Μπούκι να τρέχει αρχικά σερί 7-0 (18-21) και στη συνέχεια να χτίζει διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 43-35.

Η διαφορά αυτή καλύφθηκε άμεσα από τον ΠΑΟΚ mateco, καθώς οι παίκτες του επέστρεψαν στο παρκέ με ένα επιμέρους 16-2 που τους έφερε στο +6 (51-45), ενώ σταδιακά άνοιγαν τη διαφορά.

Στις αρχές της 4ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα με τους γηπεδούχους να μην κοιτούν πίσω. Ο Χαντς με δύο δικά του τρίποντα έκανε το 73-56 στο 33' και ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη που ήρθε με το ευρύ 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ντάρκο-Κέλι 7 (1), Φράνκε 13, Χαντς 17 (3), Ρένφρο 12, Σαλούστρος, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 5 (1), Πόλι 12 (2), Ράιλι 19 (3), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1).

ΣΑΣΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 7 (1), Τζεντίλε, Κρούσλιν 9, Ονουάκου 13 (13 ριμπ.), Ρόμπινσον 10, Ντιοπ 15, Γκαντίνι, Τζόουνς 3, Νίκολιτς 11.