Ήττα και από την Ολίν ...

Την ήττα  από την τουρκική ομάδα Ολίν Εντιρνέ με 54-61 γνώρισε  στην Paok Sports Arena ο Δικέφαλος, στα πλαίσια του τουρνουά "Μαυροσκούφεια 2011". Ο ΠΑΟΚ μόλις 6 μέρες πριν το παιχνίδι με τη Γαλατάσαραϊ στο Βίλνιους, φάνηκε ανέτοιμος!

H παρουσία του Γκίντενς και του 2ου Αμερικανού που πιθανότατα θα αποκτηθεί (Γκόρι) δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο θα βοηθήσουν την ομάδα, καθώς το διάστημα που απομένει για να ενσωματωθούν είναι ελάχιστο.

Απών ουσιαστικά από το παιχνίδι ήταν και ο Ράιτ ο οποίος αγωνίστηκε λίγο, λόγω τραυματισμού στο πρόσωπο (μάλιστα του τοποθετήθηκαν  ράμματα στο χείλος).

Στις πρώτες δύο περιόδους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ενδεικτικό είναι το 16-16 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου και το 30-29 με το οποίο προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο. Όλα κρίθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο στο οποίο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν κακοί επιθετικά, σκοράροντας όλο και όλο 7 πόντους ενώ δέχτηκαν από την τουρκική ομάδα 22.

Στο τελευταίο κομμάτι ου παιχνιδιού ο Δικέφαλος έκανε την αντεπίθεσή του, κατέβασε τη διαφορά μέχρι και τους "4", αλλά ως εκεί. Οι φικλοξενούμενοι αντέδρασαν ψύχραιμα και πήραν τελικά τη νίκη με 54-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-29, 37-51, 54-61

ΠΑΟΚ: Γιαννακίδης 6 (1), Stiggers 11, Καλαμπόκης 10, Αράπης, Ντικούδης 8, Τσακαλέρης, Wright, Καλλές 9, Andriuskevicius 8, Καλαμπάκας 2, Λιάπης.

OLIN EDIRNE: Polat, Stimac 14, Wright 11 (1), Abi, Sevinc 14 (4), Bayrak, Yavuz 3 (1), Lilov 17 (3), Yetim, Aksoy, Vardal, Kocaoglu, Toz, Kamer 2.

..............................................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού στο live score του Paokmania.

Η αναμέτρηση διεξάγεται μπροστά σε απελπιστικά άδειες κερκίδες καθώς οι θεατές είναι λιγότεροι από 100...

Πριν την έναξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Φαίδωνα Ματθαίου

34-45 Λίλοφ

34-47 Στίματς, το σκορ έχει αρχίσει και ξεφεύγει με τον ΠΑΟΚ να δείχνει "μπλοκαρισμένος" στην επίθεση

35-47 Στίγκερς (1/2 βολές), καλάθι για τον ΠΑΟΚ μετά από ένα νεκρό διάστημα

35-49 Στίματς

35-51 Στίματς, στους "16" η διαφορά

37-51 Καλαμπόκης

Τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να σκοράρουν σε αυτήν την περίοδο, μόλις 7 πόντους και να δέχονται 22!

4ο δεκάλεπτο

39-51 Ντικούδης

42-51 Γιαννακίδης. Ο ΠΑΟΚ τρέχει στο 4ο δεκάλεπτο ένα σερί 5-0, για να δούμε αν θα έχει συνέχεια η αντεπίθεση που επιχειρούν οι παίκτες μας

42-53 με τον Λίλοφ που κάνει εξαιρετικό παιχνίδι

43-53 Γιαννακίδης (1/2 βολές)

43-55

44-55 Καλαμπόκης (1/2 βολές και αυτός)

46-55 Στίγκερς

48-55 Στίγκερς, με δύο συνεχόμενα καλάθια ο Αμερικανός κατεβάζει τη διαφορά στους 7

50-55 Στίγκερς