Αφεντικό!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στις Συκιές του Παναθλητικού με 57-79, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.
Αφεντικό!

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Τζετ-Ουίλσον, Κολλάτου, Καρλάφτη και Ουίλιαμς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο για τον ΠΑΟΚ, από τα χέρια της Τζετ-Ουίλσον, 0-3, με την Αμερικανίδα γκαρντ να πετυχαίνει και το δεύτερο καλάθι του Δικεφάλου στο παιχνίδι, 2-5. Ο Παναθλητικός ισορρόπησε το παιχνίδι, 7-7, ωστόσο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Τζετ-Ουίλσον ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα, 7-11. Οι γηπεδούχες κυνηγούσαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει διαχείριση του προβαδίσματος μέχρι και το τελικό 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 0-4 σερί με δύο βολές της Καρλάφτη και καλάθι της Θεοδώρου, 12-21, ενώ στη συνέχεια με τρεις βολές της Κολλάτου πήρε διψήφιο προβάδισμα, 14-24. Ο Παναθλητικός έβγαλε αντίδραση και παίρνοντας συνεχόμενους πόντους από την Ρόμπινσον, 28-28. Ο ΠΑΟΚ έβαλε την μπάλα... μέσα με καλάθι της Ουίλιαμς, 28-30, με τις αντίπαλες να απαντούν με 5-0 σερί, 33-30, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Παναθλητικός ξεκίνησε με 6-0 σερί, εκμεταλλευόμενος την κούραση του Δικεφάλου, 39-32. Η Κιλαζίδου απάντησε με τρίποντο, 39-35, με την Ρόμπινσον να ανεβάζει και πάλι την διαφορά, 42-35.

Η συνέχεια ήταν «ασπρόμαυρη» υπόθεση καθώς με Τζετ-Ουίλσον, Ουίλιαμς και Κολλάτου, ο ΠΑΟΚ έκανε 0-10 σερί παίρνοντας ξανά το προβάδισμα, 42-45. Ο Παναθλητικός αντέδρασε με 4-0 σερί, 46-45, με τον Δικέφαλο να ισορροπεί στη συνέχεια το παιχνίδι με καλάθι της Κατσαμούρη, 50-50. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 52-50.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, μπορεί ο Παναθλητικός να βρήκε πρώτος καλάθι, 54-50, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ξεκάθαρα στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, παίζοντας υποδειγματικά παράλληλα στην επίθεση, συστατικά τα οποία τον οδήγησαν σ' ένα μοναδικό 0-19 σερί, 54-69.

Από κείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του. Το τελικό 57-79 έδωσε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνεχίζει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 13 Νοεμβρίου και ώρα 13:00, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον Εύνικο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 52-50, 57-79