Πάτησε τον γάβρο στη Μίκρα!

Για την 18η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 21-20, στο "Σπίτι του Χάντμπολ" στην Μίκρα, την ομάδα του Ολυμπιακού/Όμιλος Ξυνή ...

Σ' ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησαν οι δύο άμυνες, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας γκολ από την περιφέρειά του, 3-0.

Οι «ασπρόμαυροι» βγάζοντας πάθος, συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του ημιχρόνου, με τον ΟΣΦΠ να μειώνει κατά διαστήματα στο τέρμα, 7-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με μπάζερ μπίτερ του Καβουσανάκη διαμόρφωσε το τελικό 10-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον ΟΣΦΠ να είναι εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τρία γρήγορα τέρματα, 10-10. Ο Δικέφαλος «έδεσε» την άμυνα του, πήρε ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, συστατικά τα οποία του έδωσαν ξανά το προβάδισμα, 13-11.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αντίδραση, η οποία έφτανε μέχρι και στην ισοφάριση του σκορ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με ένα γκολ, 17-16, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο με κοινή αφετηρία, 19-19.

Εκεί, με σημαντικές αποκρούσεις του Μοϊσίλοφ, και ψύχραιμα τέρματα από Κουκμίση και Νικολαΐδη, ο Δικέφαλος πήρε μία πολύτιμη νίκη με 21-20, κάνοντας το 6Χ6 στον δεύτερο γύρο.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 49:39 Παπάζογλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/0.