Έβαλε «πλώρη» για το τέταρτο πρωτάθλημα

Το 1-0 στην σειρά των τελικών έκανε ο ΠΑΟΚ Mateco, επικρατώντας στο Σπίτι του Χάντμπολ της Βέροιας 2017 με 32-18, και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από το τρίτο σερί πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας χέρι-χέρι, 8-8. Έχοντας την Χατζηπαρασίδου σε τρομερά κέφια (7 γκολ στο πρώτο μέρος) και την Νίκολιτς συμπαραστάτρια (4 γκολ στο πρώτο μέρος), ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ δημιουργώντας σε πρώτη φάση διαφορά τριών τερμάτων, 11-8, ενώ σε δεύτερη φάση πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος αύξησε το προβάδισμα του στο πρώτο δεκάλεπτο, στα επτά τέρματα, 18-11. Στη συνέχεια, κάνοντας διαχείριση της διαφοράς που «έχτισε», ο ΠΑΟΚ Mateco δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι», ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ ακόμα περισσότερο, 24-16. Με Καγιούμοβα στο αμυντικό κομμάτι και Νίκολιτς στο επιθετικό, να ξεχωρίζουν, ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 στην σειρά με 32-18, βάζοντας «πλώρη» για το τέταρτο πρωτάθλημα.

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ Mateco απέδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι πως είναι ανώτερος αγωνιστικά. Ο γρήγορος ρυθμός που ανέπτυξε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, σε συνδυασμό με την πληθώρα των επιλογών, έδωσαν στον Δικέφαλο το προβάδισμα στην σειρά και πλέον έχει μπροστά του ένα παιχνίδι για να πάρει το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ Mateco, την Κυριακή 27 Ιουνίου και ώρα 18:00 στο Φιλίππειο Γυμναστήριο κόντρα στην Βέροια 2017, στο πλαίσιο του Game 2 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 7-6, 8-8, 11-8, 15-10 (ημχ), 17-11, 18-11, 21-15, 24-16, 27-18, 32-18