Έδωσε το Κύπελλο στην ΑΕΚ η σφυρίχτρα!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ από την ΑΕΚ με 24-22, σε παιχνίδι που έγινε στην Κοζάνη ...

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 2-2. Η ισοπαλία διατηρήθηκε τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, οπότε και οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4-2, έχοντας ως "συμπαίκτες" και τους διαιτητές της αναμέτρησης, οι οποίοι στο 7ο λεπτό, αποφάσισαν την αποβολή του αθλητή του Δικεφάλου, Λευτέρη Σεϊρεκίδη, με κόκκινη κάρτα, ενώ στις επόμενες φάσεις άφησαν τον ΠΑΟΚ να αγωνίζεται με 3 και 4 παίκτες.

Ο ΠΑΟΚ, προσπερνώντας το γεγονός των ελλείψεων, κατάφερε να μειώσει σε 6-5. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι αντίπαλοι, εκμεταλλευόμενοι τον εκνευρισμό των "ασπρόμαυρων", άνοιξαν τη διαφορά σε 10-5. Οι "ασπρόμαυροι", ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 13-9, κατάφεραν τελικά να μειώσουν τη διαφορά στα τρία γκολ, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου σε 14-11.

Στην επιστροφή, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, έχοντας πάρει τις κατάλληλες ανάσες, με ένα σερί 2-0, μείωσαν σε 14-13 και έπειτα σε 16-15. Οι "μάγκες με τα ασπρόμαυρα", δίνοντας μεγάλη έμφαση και προσοχή στην άμυνα, διατήρησαν τη διαφορά του ενός γκολ μέχρι το 20-19, οπότε και οι "ασπρόμαυροι" ισοφάρισαν σε 20-20 και έπειτα σε 21-21. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 22-22, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ με 23-22, ενώ το πέναλτι που δόθηκε στους αντιπάλους στη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός και να αφήσει πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια και τα πλέι-οφς, στα οποία πλέον στρέφει την προσοχή του.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός ότι από την αρχή της αναμέτρησης οι διαιτητές έδειξαν τις προθέσεις τους, καθώς με τις διαιτητικές τους αποφάσεις, δημιούργησαν αναταραχή, τραβώντας όλα τα "φώτα" επάνω τους, μην αφήνοντας τους αθλητές να είναι οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Λύπη προκαλεί το εν λόγω γεγονός, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, θα συνεχίσει να προασπίζεται το συμφέρον του αθλήματος και να απαιτεί οι πρωταγωνιστές να είναι οι αθλητές και οι νικητές να αναδεικνύονται με την αξία τους!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 10-6, 11-7, 13-9, 14-11 (ημχ), 15-13, 17-17, 20-18, 20-20,21-21, 24-22

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς, Δομπρής 2, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 3, Κοτσιώνης, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 2, Μέντουριτς 2, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 5, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 1, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-7. Κόκκινες: Σεϊρεκίδης (7:12 – επικίνδυνο παιχνίδι δεν κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ 48:18 για διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/5 – 1/1