Τεράστιο διπλό!

Το 2-0 στην ημιτελική σειρά έκανε ο ΠΑΟΚ, περνώντας από το Μαρούσι με 2-3 σετ, και τώρα η πρόκριση θα κριθεί στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Με «σούπερ» σερβίς και μπλοκ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε δυναμικά, παίρνοντας προβάδισμα, 2-8. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυροι» αύξαναν όλο και περισσότερο το προβάδισμα, με τον Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνει δύσκολες μπάλες και Ουόλς-Ράπτη να πιέζουν την... πράσινη υποδοχή, 8-16. Στην τελική ευθεία με «όπλο» του το σερβίς και το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφιο προβάδισμα, κατακτώντας το πρώτο σετ με 12-25.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ «πλήρωσαν» το κακό τους ξεκίνημα στο οποίο επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πάρει μεγάλο προβάδισμα, 9-2. Ο Δικέφαλος στην προσπάθεια του να επιστρέψει, ρίσκαρε στο σερβίς, κάτι το οποίο δεν του βγήκε, 17-9. Σ' εκείνο το σημείο ο Γιόσκο Μιλενκόσκι έδωσε... ανάσες σε παίκτες της αρχικής επτάδας, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-16.

Όπως και στο δεύτερο, έτσι και στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει από την γραμμή του σερβίς, παίζοντας στο όριο, κάτι το οποίο έφερε πολλά χαμένα. Με την διακύμανση να είναι ισορροπημένη στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, οι δύο ομάδες παλεύαν μέχρι το τέλος για την κατάκτησή του, 13-13. Στην τελική ευθεία ο Παναθηναϊκός πήρε μία μικρή διαφορά, 21-18, την οποία επέκτεινε στη συνέχεια, 24-20. Ο Δικέφαλος απάντησε με 0-3 σερί, 24-23, ωστόσο ο Ερνάντεζ με επίθεση έκανε το 25-23 και το 2-1.

Το καλό του πρόσωπο έβγαλε στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, ενεργοποιώντας το σερβίς και μπλοκ του. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 5-9, το οποίο ισορρόπησε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, 12,13. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια πήρε και πάλι το προβάδισμα, 15-17, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, 17-17. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κοινή αφετηρία, 20-20, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να... επιστρατεύει τον Ηλία στην θέση του Βαν Ντεν Ντρις για το σερβίς. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε 0-2 σερί, παίρνοντας προβάδισμα, 20-22, το οποίο επέκτεινε σε κομβικό σημείο, 21-24. Στο πρώτο του σετ μπολ, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τίποτα στην τύχη του, και με φοβερό μπλοκ στον Ερνάντεζ έκανε το 21-25, στέλνοντας τη νίκη στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Σ' ένα δραματικό τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ με χαρακτήρα νικητή, ήταν εκείνος που μπήκε δυναμικά, παίρνοντας στην αρχή μικρό προβάδισμα, 2-4. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πέμπτου σετ, αυξάνοντας το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 8-11. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μείωσε, 13-14, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και με 13-15 έκανε το 2-3, παίρνοντας τη νίκη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15) σε 119΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 11π. (8/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Πετρέας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (0/3επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (7/10επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/15επ., 52%υπ., 28%αρ.), Ερνάντεζ 24 (20/32επ., 4 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 16%αρ.), Κωστόπουλος, Μπάσης 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσφκι): Γιόρνα 12π. (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%υπ., 20%αρ.), Γουόλς 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 10 (5/7επ., 5 άσσοι), Ράπτης 8 (7/21επ., 1 άσσος, 38%υπ., 12%αρ.), Σκρεντάου 13 (9/11επ., 4 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 22 (21/30επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης λ. (69%υπ., 38%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2επ.).