Ασταμάτητος!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Μαρκόπουλου με 3-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Κρολ, Στράντζαλη, Κάφρει, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με στόχο να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του πρώτου σετ μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με πόντους της Κάφρεϊ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-2. Με μπλοκ και επίθεση να λειτουργούν στα μέγιστα, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται στα μέσα του σετ, 16-11. Η Κρολ ανέλαβε στην συνέχεια δράση, και ο ΠΑΟΚ πήρε σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα, 20-13. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με αυτό να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με 25-16, 1-0.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική. Οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας μία διαφορά στην αρχή, 3-7, την οποία συνέχισαν να επεκτείνουν, 4-11. Μετά από εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Φενόλιο «γύρισαν τον διακόπτη» και σταδιακά μείωναν την διαφορά, 11-14, ώσπου και ισοφάρισαν με την Κάφρεϊ, 15-15. Με τρομερό σερί 4-0, ο Δικέφαλος μπήκε σε θέση ισχύος, 19-15, μπαίνοντας στην τελική ευθεία μπροστά με πέντε, 22-19. Το Μαρκόπουλο δεν κατάφερε να συνέλθει από το... ασπρόμαυρο σοκ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με 25-22.

Έχοντας την ψυχολογία από τον τρόπο που κατέκτησε το δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε... φουριόζος στο τρίτο, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα χάρη στα δυναμικά σερβίς της Κάφρεϊ, 9-5. Με Στράντζαλη και Κρολ σταθερά σε υψηλά ποσοστά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα του, 14-9. Οι αντίπαλες αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 15-14, ωστόσο με 3-0 σερί ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι την διαφορά στα... μέτρα του, 18-14. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν περιθώριο στις αντίπαλες τους, κάνοντας το 3-0, το οποίο τις έδωσε το πέμπτο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 19 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, απέναντι στον Άρη, εκτός έδρας.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) σε 69'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (4/12 επ.), Κρολ 16 (15/28 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 8 (7/18 επ., 1 άσσο, 23% υπ.-09% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Κέιφρι 22 (16/25 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 9 (7/9 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-38% άριστη), Κλέπκου 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Νάγκελς 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμιθ 6 (6/18 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Φίτερερ 11 (8/13 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (6/17 επ., 32% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 45% υπ.- 39% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Βαϊοπούλου.