«Λύγισε» στις λεπτομέρειες...

Στον δεύτερο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Ουόλς, Κουμεντάκη, Μπαρνς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ώθηση της έδρας, μπαίνοντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με τον Δικέφαλο να παρουσιάζει πρόβλημα στο μπλοκ, οι αντίπαλοι πήραν σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-17. Η εικόνα δεν άλλαξε με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-19.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα στα μέσα, 15-16, και στους τελευταίους πόντους, 20-21, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο 24-25, και έτσι αυτό κατέληξε στους γηπεδούχος με 27-25, 2-0.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα, 16-13. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, και έφερε το σετ στα ίσια, ωστόσο το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 25-23, 3-0.

Πλέον, σειρά στο τμήμα ανδρών του ΠΑΟΚ έχει ο σχεδιασμός της επόμενης σεζόν. Ο Δικέφαλος έμεινε πιστός στο ραντεβού του με τους τίτλους, κατακτώντας πανάξια το Κύπελλο Ελλάδος, και του χρόνου θα σχεδιάσει την ομάδα για την επιστροφή της στον θρόνου του ελληνικού πρωταθλήματος.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 27-25, 25-23) σε 91'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (15/25 επ., 1 άσσος, 88% υπ. - 25% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/3 επ.), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 3 (3/7 επ., 33% υπ. - 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (4/5 επ., 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 37% υπ. - 21% άριστες), Μπάσης, Ράπτης 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 27% άριστες)

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (8/13 επ., 1 άσσος), Πετρέας 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/16 επ., 72% υπ. - 20% άριστες), Μπαρνς 4 (4/13 επ., 53% υπ. - 32% άριστες), Ούντρις 19 (17/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Σωτηρίου 2 (2 μπλοκ), Γάτσης.