Θα παλέψει για τη ρεβάνς...

Στον πρώτο αγώνα για τους «16» του CEV Volleyball Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 8 Δεκεμβρίου 2021 στο PAOK Sports Arena την CSM Volei Alba Blaj.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου, πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 5-5 με την αντίπαλο, οπότε και η τελευταία με ένα σερί 3-0, διαμόρφωσε το 5-8. Παρά το ότι η διαφορά άγγιξε τους τέσσερις πόντους, (6-10), οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν άμεσα σε 10-10. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 14-14, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 14-16 και 15-18. Οι «ασπρόμαυρες» έφεραν και πάλι το παινχίδι στα "ίσια" στο 18-18, ενώ στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-22 και 22-23. Σε εκείνο το σημείο, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, προηγήθηκαν με 3-0 και 4-1, με τις Ρουμάνες να μειώνουν σε 5-4 και τελικά να ισοφαρίζουν σε 5-5. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόαπαλες (9-9 και 11-11), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 2 πόντων στο 13-11. Ο Δικέφαλος, έχοντας αποκτήσει τον έλεγχο, διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων (15-13), ενώ σταδιακά άνοιξε τη διαφορά στους +4 πόντους, 17-13 και 20-16. Μην αφήνοντας περιθώρια στις αντίπαλες, ο Δικέφαλος, προηγούμενος με 23-19 και 24-20, διαμόρφωσε το 25-22 σκορ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, έμεινε πίσω στο σκορ με 1-4 και 2-5, ωστόσο, βγάζοντας άμεσα αντίδραση, ισοφάρισε σε 5-5. Οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι το προβάδισμα με 6-9 σκορ, με τις «ασπρόμαυρες» να ισοφαρίζουν και πάλι σε 9-9. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 12-12, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά στο σκορ με 14-12. Οι αντίπαλες έφεραν και πάλι το σκορ στα «ίσια», 14-14, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες πορεύτηκαν "χέρι-χέρι" μέχρι το 17-17. Σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ για τέσσερις πόντους (17-21) και παρ' όλες τις προσπάθειές του να κάνει την ανατροπή, δεν τα κατάφερε με το σετ να καταλήγει τελικά στους φιλοξενούμενους με 18-25 σκορ (1-2 σετ).

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο, η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-15, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει άμεσα σε 15-15. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 18-18 και το 19-19, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ για δύο πόντους (19-21). Η Άννα Καλαντάντζε μείωσε σε 20-21, με την Ντιμίτροβα των αντιπάλων να ανταπαντάει σε 20-22. Στη συνέχεια, το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 21-23, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 23-23 και 24-24. Τελικά, στην εκπνοή... ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να κατακτήσει το σετ, που ολοκληρώθηκε με 24-26 σκορ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, πλέον στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την CSM Volei Alba Blaj, όπου και θα δώσει τον καλύτερό του εαυτό, προκειμένου να κερδίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού

ΠΑΟΚ - CSM Volei Alba Blaj: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 25-22, 18-25, 24-26