«Επαγγελματικό» τρίποντο στην Κρήτη για τον ΠΑΟΚ

Με «καθαρή» νίκη επί του ΟΦΗ με 0-3 συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Κουκλίνσκι, Ούντρις, Γάτσης, Κουμεντάκης, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους με τον Δικέφαλο να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 7-8. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την απόδοση τους, πράγμα που έφερε μεγαλύτερο προβάδισμα στα μέσα του σετ, 11-16. Η διαφορά διατηρήθηκε σε κομβικό σημείο, 17-21, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει με 20-25, στο 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τα μέσα, 16-14, το οποίο διατηρήθηκε και στους τελευταίους πόντους, 21-19. Σ' εκείνο το σημείο δράση ανέλαβε ο Σωτηρίου, με τον Έλληνα ακραίο να δημιουργεί πονοκέφαλο στην υποδοχή των «Κρητικών». Ο ΠΑΟΚ με μεγάλη ανατροπή από 23-20, έκανε το 23-25, το οποίο του έδωσε το δεύτερο σετ, 0-2.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στο τρίτο σετ, με τις δύο να είναι στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ κοντά στο σκορ. Στα μέσα του σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα ενός πόντου, 15-16. Σ' ένα σετ το οποίο κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στην παράταση, 24-24, και με 0-2 σερί έφυγε με το καθαρό τρίποντο από το Ηράκλειο, 24-26, 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου και ώρα 20:00, απέναντι στην MOK Mursa Osijek, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του Game 2 της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 24-26) σε 80 λεπτά.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 14π. (14/23επ., 44%υπ., 22%αρ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Κότο 11 (11/21επ., 25%υπ., 25%αρ.), Βαϊόπουλος 3 (1/5επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Βάργας 15 (14/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 50%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 35%υπ., 20%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 6π. (4/11επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 6 (2/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/14επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 88%υπ., 56%αρ.), Γάτσης 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 5 (5/13π., 50%υπ., 44%αρ.), Ούντρις 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (100%υπ., 89%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.).