Με περίπατο στους «32»

Με δεύτερη διαδοχική νίκη επί της Middelfart VK, αυτή την φορά στο PAOK Sports Arena με 3-0, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για τους «32» του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Τερζή, Τακουρίδη, Σωτηρίου, Γάτση, Τζιουμάκα, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Φανερή ήταν η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει «δυνατά» στο πρώτο σετ, 8-4, και να αφήνει σταδιακά πίσω τους Δανούς, 16-8. Στη συνέχεια, ο Γιάννης Καλμαζίδης πέρασε στο παιχνίδι και τους Μπούτο και Αντωνίου, με τον Δικέφαλο να αυξάνει όλο και περισσότερο την διαφορά, 21-13. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε στους τελευταίους πόντους, και ο ΠΑΟΚ, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζιουμάκα και Γάτση, έφτασε με 25-16 στο 1-0.

Με «σβηστές μηχανές» εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, το οποίο ήταν «ντέρμπι» καθόλη την διάρκεια του. Οι δύο ομάδες μπορεί να ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έλεγχε το σετ στο μεγαλύτερο μέρος του. Ο Δικέφαλος σε κομβικό σημείο πήρε διαφορά ασφαλείας, 21-18, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το σετ στα ίσια, 23-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 2-0 σερί, πήρε το σετ με μπλοκ του Σωτηρίου, 25-23, κάνοντας το 2-0.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας στο «ρελαντί», μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα μέσα του σετ, 14-16, ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα και γύρισαν την κατάσταση, 21-19. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, φτάνοντας με 25-21, στο 3-0.

Στην φάση των «32» ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Μοκ Μούρσα από την Κροατία, σε διπλούς νοκ-άουτ αγώνες.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, το Σάββατο 20 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», κόντρα στον ΟΣΦΠ.