Τραγικός ΠΑΟΚ ΚΑΙ στο Ζηρίνειο!

Για την 14η αγωνιστική της volley league, o ΠΑΟΚ κατάφερε και έχασε στο Ζηρίνειο, στο τάι μπρέικ από την Κηφισιά  ...

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Aganits, Τακουρίδη, Prigent, Van Den Dries, Evandro, Κουμεντάκη και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που προηγήθηκε πρώτος, 0-1, και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους γηπεδούχους ωστόσο να κυνηγάνε το σκορ μέχρι και το 6-6. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, με την πρώτη διακύμανση να κλείνει στο 8-6, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να περνάει μπροστά με 14-16. Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι και το 23-23. Ο Δικέφαλος, εκμεταλλευόμενος δύο συνεχόμενα λάθη από την επίθεση της Κηφισιάς, έκανε το 23-25 και άνοιξε το σκορ των σετ, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν νωχελικά στο γήπεδο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ, 16-10. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την προσπάθεια του για επιστροφή στο σετ, ωστόσο η κακή υποδοχή του στοίχισε, με την Κηφισιά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με 25-19, 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος μπορεί να μην ξεκίνησε καλά, 8-5, ωστόσο πάτησε γκάζι και πήρε τα ηνία του σετ γρήγορα, 12-16. Με τους Εβάντρο και Άγκανιτς να συνεχίζουν την καλή δουλειά, ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα που κέρδισε στα μέσα του, φτάνοντας στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 23-25, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες είχαν παρόμοια εικόνα με αυτή στο δεύτερο σετ. Οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν από νωρίς μεγάλη διαφορά, 16-8. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, ωστόσο το σετ κατέληξε στην Κηφισιά με 25-19, με το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι-μπρέικ, 2-2.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα και στο τάι-μπρέικ, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω με πέντε σε κομβικό σημείο, 11-6. Η εικόνα ήταν ανάλογη και στη συνέχεια, με την Κηφισιά να παίρνει τη νίκη μετά το 15-8, κάνοντας το 3-2.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ, σε μία περίεργη χρονιά, λόγω της πανδημίας, και των συνεχών αναβολών αγώνων, έφυγε από το Ζηρίνειο της Κηφισιάς παίρνοντας τον έναν βαθμό στις αποσκευές του. Πλέον, ο Δικέφαλος καλείται να προσαρμοστεί στα «θέλω» του προπονητή, ο οποίος στην πάροδο του χρόνου θα χρειαστεί να αφήσει το δικό του στίγμα στην ομάδα.