Δεν σταματάνε πουθενά...

Για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΑΟΦ Πορφύρας, στο κλειστό της Μίκρας με 3-0 σετ...

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, με ένα σερί 6-0, έφυγε μπροστά στο σκορ, με την ψαλίδα να ανοίγει στους 7 πόντους, 10-3. Τα κορίτσια του Δικεφάλου, δεν έχασαν στιγμή το μεγάλο προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα τους 9 πόντους διαφοράς στο 19-10 για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 8-8, οπότε και ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, παίρνοντας το προβάδισμα και ανεβάζοντας τη διαφορά, 13-10. Η διαφορά των τριών πόντων διατηρήθηκε έως το 17-14, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 19-14. Χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στις αντίπαλές τους, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ έκαναν το 2-0 σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-2 και 9-4 και, παρ' ότι προσπάθησαν οι αντίπαλες να μειώσουν σε 11-8, αυτό δεν κατέστη δυνατό με τις "ασπρόμαυρες" να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά, 16-12 και 22-15, φτάνοντας τελικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-16 σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Εν πολλοίς, ο Δικέφαλος πέτυχε το απόλυτο των βαθμών στα παιχνίδια μετά την επανέναρξη και παράλληλα αύξησε το βαθμό της αγωνιστικής του ετοιμότητας. Η ομάδα πλέον ανεβάζει το ρυθμό ενόψει των επόμενων τριών σημαντικών αγώνων, όπου θα αντιμετωπίσει τη Θέτιδα Βούλας, τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Άξιον αναφοράς είναι το γεγονός ότι, η διοικητική ηγεσία του τμήματος μερίμνησε, ώστε η ομάδα να μην αποδυναμωθεί, παρά την τρίμηνη διακοπή που υπέστη λόγω της πανδημίας, με το ρόστερ της να παραμένει πλήρες και δυνατό.

ΠΑΟΚ - ΑΟΦ Πορφύρας: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 25-17, 25-16