Έδωσαν συνέχεια στις νίκες οι γυναίκες

Με νίκη συνέχισε ο Δικέφαλος για την 9η αγωνιστική της Volley League γυναικών 2019-20 κόντρα στην ομάδα του Α.Σ.Π Θέτις.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν οι παίκτριες του Μιχάλ Μάσεκ, μετά τη νίκη απέναντι στο Α.Ο Μαρκόπουλο Revoil, κόντρα στον Α.Σ.Π Θέτις στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, φτάνοντας τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η αρχική σύνθεση των ασπρόμαυρων αποτελούνταν από τις Πολυνοπούλου, Κωνσταντινίδου,Ηλιοπούλου, Χαντάβα, Ερτσέν, Καζορόφσκα.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων από την πλευρά του επέλεξε τις Κωνσταντίνου, Γεωργιάδου, Ριντ, Δρακουλίδου, Βλαχάκη, Ξηντάρα και Γκουντιμένκο.

Στην αρχή του πρώτου σετ, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως ο Δικέφαλος, όντας ανώτερος των φιλοξενούμενων στο μεγαλύτερο διάστημα, πήρε απόσταση ασφαλείας από τη Θέτιδα και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα μέχρι το 11-11 και τις ασπρόμαυρες να ξεφεύγουν σ'εκείνο το σημείο, παίρνοντας μία διαφορά δύο πόντων (13-11). Εκμεταλλευόμενος το καλό του μπλοκ ο ΠΑΟΚ έφτασε το σκορ στο 15-12, αναγκάζοντας τον κ. Νικολάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Δικέφαλος ήταν αυτός που κατέκτησε και το δεύτερο σετ (25-17).

Στο τρίτο σετ, το σύνολο του Μάσεκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τα δύο προηγούμενα και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει σε κανένα σημείο του σετ. Παίζοντας ωραίο βόλεϊ και χωρίς να χάσει τη συγκέντρωσή του, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε εύκολα και το τρίτο σετ (25-15), παίρνοντας την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 25-15)