ΑΕΛ - Τρίκαλα 1-2

Από sdna.gr : Τα Τρίκαλα έδειξαν χαρακτήρα και πήραν την νίκη με 1-2 επί της κακής ΑΕΛ στο φιλικό που διεξήχθη στο ΑΕΛ FC ARENA. H ατμόσφαιρα ήταν πραγματικά φιλική αφού πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκαν με μετάλλια οι Βέρτζος και Νικολακάκης για το περσινό πρωτάθλημα που πήραν με την φανέλα της ΑΕΛ. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να την εκμεταλευτεί και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Στο 16ο λεπτό η μπάλα θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι και βγει άουτ, έπειτα από κεφαλιά του Μπαϊκαρά. Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να υπάρχουν λίγες ευκαιρίες. Τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους όταν θα βρεθούν πίσω στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο. Στο 42' ο Μπαϊκαρά θα βγάλει την σέντρα και ο Μίνγκας με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ, με τα Τρίκαλα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενα με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» ξύπνησαν και στο 53ο λεπτό θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν ύστερα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λαμπρόπουλου. Οι δύο ομάδες θα κάνουν αρκετές αλλαγές στο ενδιάμεσο για να «φρεσκάρουν» τις ενδεκάδες και να ξεκουράσουν παίκτες. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισσοροποιμένο ανεξαρτήτως της ισοφάρισης με τις δύο ομάδες να έχουν εξίσου ίδιες πιθανότητες να βάλουν ένα δεύτερο γκολ. Στο 61' ο Μίνγκας θα σουτάρει αλλά ο Ντεγκρά θα αποσοβήσει το γκολ πέφτοντας δύσκολα στην κλειστή του γωνία. Οι φιλοξενούμενοι θα «απαντήσουν» στις ευκαιρίες με τους Στεφάνοβιτς (63') και Χασομέρη (67') να μην μπορούν να βρουν τον στόχο. Δέκα λεπτά πριν το τέλος τα Τρίκαλα θα καταφέρουν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα όταν ο Χασομέρης θα κλέψει την μπάλα έπειτα από λάθος του Ναζλίδη και σουτάρει εύστοχα για να διαμορφώσει το τελικό 1-2.
Πηγή: sdna.gr