Τα... χρειάστηκε στο τέλος, αλλά νίκησε (70-69)

Η Εθνική Νέων Ανδρών λίγο έλειψε να... αυτοκτονήσει, όμως κέρδισε τη Σερβία με 70-69 και ξεκίνησε νικηφόρα τη β' φάση του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Κρήτη.
Πηγή: basketplus.gr

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων στο 36' (64-54) όμως οι Σέρβοι έφεραν τοματς στα ίσια και λίγο έλειψε να το κερδίσουν, αφού η Εθνική μας έπαθε μπλακ άουτ (δεν έμπαιναν ούτε οι βολές) και χρειάστηκε να αστοχήσει ο Ρέμπιτς στην εκπνοή για να έρθει η πολύτιμη νίκη. Η τριάδα Μποχωρίδη (17π., 7ρ., 3ασ.), Διαμαντάκου (17π., 7ρ.) και Αγραβάνη (16π.) έκανε πολύ καλό ματς.

Η Εθνική μας ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε να χάνει με 14-21 στο δεκάλεπτο. Όμως στη δεύτερη περίοδο, με αιχμές του δόρατος τους Μποχωρίδη, Διαμαντάκο, ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε με 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μάχη μαινόταν και η άνοδος του Αγραβάνη βοήθησε την ομάδα μας να διατηρήσει έστω και ισχνό προβάδισμα. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 49-52, όμως Λιάπης, Μποχωρίδης και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αγραβάνη έφεραν ένα σερί 10-0 για την Ελλάδα η οποία πέρασε 59-52 στο 31'.

Η άμυνα της Εθνικής μας είχε σφίξει σαν τανάλια και οι Σέρβοι έχασαν την επαφή τους με το καλάθι. Ο Λιάπης έγραψε το 61-52 και στο 35' το σκορ δεν είχε αλλάξει. Ο Σιόλογκας έφερε το ματς στο +10 (64-54). Ο Ρέμπιτς μείωσε σε 65-60 στο 37' και η Σερβία συνέχισε να ελπίζει. Στα 67'' πριν τη λήξη ο Άντριτς μείωσε σε 67-66 και στα 53'' ο Μποχωρίδης με 2/2 βολές έγραψε το 69-66. Στα 28'' ο Σάλιτς έκανε το 69-67 και στα 22'' ο Μποχωρίδης λάθος. Ο Σάλιτς ισοφάρισε σε 69-69 και στα 19'' ο Διαμαντάκος έβαλε μόνο την πρώτη βολή (70-69). Στα 7'' ο Άντριτς αστόχησε σε σουτ, όμως ο Καμπερίδης έχασε δύο βολές. Ευτυχώς για την Εθνική μας, το τρίποντο του Ρέμπιτς στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 17 (7ρ), Λιάπης 7 (6ρ,4α), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 6, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 3, Αγραβάνης 16, Διαμαντάκος 17 (7ρ), Μαραγκός.

ΣΕΡΒΙΑ (Μιγιάτοβιτς): Τζόρτζεβιτς, Ρέμπιτς 9, Ποτ 8, Καπλάνοβιτς 2, Ντόμπριτς, Αρανίτοβιτς, Νόβακ, Γιάραμαζ 3, Άντριτς 10, Σάλιτς 13, Τέιτς 6.