Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Σπουδαία νίκη για την Reyer Venezia

Από paokbc.gr: Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League οι Iberostar Tenerife και Reyer Venezia, ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Πηγή: paokbc.gr

Στην Ισπανία, η Iberostar Tenerife διέλυσε την Hapoel Holon με 84-52 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου. Οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα, καθώς ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-15) και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαβιέ Μπεϊράν που είχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ από την Hapoel Holon ο Darion Atkins είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Reyer Venezia πέρασε από τη Γερμανία, επικρατώντας της Telekom Baskets Bonn με 84-94. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μπορεί οι Ιταλοί να προηγήθηκαν με 20-34 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (47-49). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 74-74 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά η Venezia ήταν πολύ αποτελεσματική στην επίθεσή της στο τελευταίο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσει στην 4η νίκη της στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Austin Daye με 21 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μάικλ Μπράμος με 16 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Joshua Mayo είχε 26 πόντους και 6 ασίστ.

Στη Γαλλία, η Nanterre 92 δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε της Fribourg με 96-87, πετυχαίνοντας την 2η νίκη της στον όμιλο. Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου προηγήθηκαν με 46-49, αλλά η Nanterre σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε μια σχετικά άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους, οι οποίοι είχαν 16/33 τρίποντα ήταν ο Jeremy Senglin με 19 πόντους, ενώ οι Haukur Palsson, Hugo Invernizzi και Julian Gamble είχαν από 17 πόντους. Για την επόμενη αντίπαλο του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, την Fribourg, ο Babacar Toure είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.