Πρώτη νίκη για Orlandina, τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ…

Από paokbc.gr: Η πρώτη νίκη της Orlandina στη φετινή διοργάνωση του Basketball Champions League ξεχωρίζει από τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, στον οποίο συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ.
Πηγή: paokbc.gr

Οι Σικελοί έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ventspils στη Λετονία και έτσι επικράτησαν με 55-66. Ο αγώνας κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν η Orlandina έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 4-20, μετατρέποντας το 35-36 του ημιχρόνου σε 39-56. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Justin Edwards με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τη Ventspils ξεχώρισε ο Aigars Skele με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στη Γερμανία, η MHP Riesen Ludwigsburg πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς επιβλήθηκε της Gaziantep με 86-74. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο (46-29) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στον όμιλο στο 5-1. Κορυφαίος για την MHP Riesen ήταν ο Tomas Walkup με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους Τούρκους ο DJ White είχε 20 πόντους.

Τέλος, στη Γαλλία, η Iberostar Tenerife πέτυχε την 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της επικρατώντας της Elan Chalon με 61-73. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Nenad Markovic ήταν ο Tim Abromaitis με 17 πόντους και ο Nicolas Richotti με 15, ενώ από τους πρωταθλητές Γαλλίας ξεχώρισε ο Mickael Gelabale με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η 7η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League θα διεξαχθεί το διήμερο 5-6 Δεκεμβρίου, λόγω της διακοπής για τους αγώνες των Εθνικών ομάδων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019.