Το ελληνικό στοιχείο στις ενδεκάδες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Από sdna.gr: Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ συγκρούονται απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League, και το SDNA καταγράφει τα δεδομένα σχετικά με το... ελληνικό στοιχείο των δύο αντιπάλων.
Πηγή: sdna.gr

Είναι οι δύο ομάδες που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις του περυσινού πρωταθλήματος. Οι πιο επιτυχημένοι εκπρόσωποι της χώρας μας στην Ευρώπη την τελευταία εξαετία. Το αποψινό ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια της φετινής Super League, ωστόσο δεν προβλέπεται να δούμε πάνω από 4-5 Έλληνες ποδοσφαιριστές (συνολικά) στις ενδεκάδες των δύο «μονομάχων».

Ήταν που ήταν λίγοι οι Έλληνες στα ρόστερ των δύο ομάδων, προέκυψαν και... κάτι εξτραδάκια (τραυματισμός Τζαβέλλα, αποβολή Ρέτσου, παραγκωνισμός Μανιάτη, Τζιόλη, Βελλίδη, Σκόνδρα, Χατζηισαΐα), συνεπώς αν οι Πάουλο Μπέντο και Βλάνταν Ίβιτς δεν μας επιφυλάσσουν κάποια σημαντική έκπληξη απόψε το βράδυ στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι μόνοι συμπατριώτες μας που θα ξεκινήσουν βασικοί στο ντέρμπι είναι οι διεθνείς Στέφανος Καπίνο, Κώστας Φορτούνης για τους γηπεδούχους και Παναγιώτης Γλύκος, Στέφανος Αθανασιάδης, ενδεχομένως Στέλιος Μαλεζάς για τους φιλοξενούμενους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Όλη σχεδόν την προηγούμενη σεζόν οι Πειραιώτες στηρίχθηκαν ουσιαστικά σε δύο γηγενείς ποδοσφαιριστές, τον εκπληκτικό Κώστα Φορτούνη (18 γκολ, 12 ασίστ) και τον Δημήτρη Σιόβα, ο οποίος εναλασσόταν με τους Μποτία και Ντα Κόστα στο κέντρο της άμυνας. Φέτος είδαμε ακόμη και ενδεκάδα με 11 ξένους, στον εκτός έδρας αγώνα με τη Γιουνγκ Μπόις, μέχρι ουσιαστικά να βρει τα πατήματά του ο διεθνής επιτελικός μέσος και να ξαναγίνει βασικός, αρχής γενομένης από το νικηφόρο ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Τα γάντια του μεγάλου Ρομπέρτο έχει παραλάβει στους αγώνες της Super League o Στέφανος Καπίνο, ο οποίος είναι ο δεύτερος «σταθερός» Έλληνας στην ενδεκάδα των πρωταθλητών. Ο αρχηγός Γιάννης Μανιάτης αγωνίστηκε στα δύο ματς των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Χάποελ Μπερ Σεβά, επί Βίκτορ Σάντσεθ, και στη συνέχεια εξαφανίστηκε ακόμη και από την αποστολή, ενώ ο έμπειρος στόπερ Δημήτρης Σιόβας «μετράει» μόνο 38 λεπτά τη φετινή περίοδο στο πρώτο ματς με τους Ισραηλινούς.

Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι ο Πάουλο Μπέντο έδειξε διάθεση να δώσει χρόνο συμμετοχής και στη νέα γενιά του Ολυμπιακού, με τους Ρέτσο, Ανδρούτσο και Μανθάτη να κάνουν το ντεμπούτο τους στα δύο ματς των προκριματικών του Europa League με την Αρούκα. Ο νεαρός αμυντικός μάλιστα μετράει τρεις συμμετοχές στη Super League, εκμεταλευόμενος τον τραυματισμό του Ντε λα Μπέγια και κερδίζοντας θέση βασικού στο αριστερό άκρο της άμυνας, ωστόσο αποβλήθηκε στον αγώνα με τον Πανιώνιο και δεν θα είναι διαθέσιμος απόψε.

Στο ρόστερ των Πειραιωτών υπάρχουν ακόμα δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές που έχουν πάρει ήδη κάποιες ευκαιρίες τη φετινή σεζόν, ο μέσος Ανδρέας Μπουχαλάκης (ο Βίκτορ τον χρησιμοποίησε κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά, ο Πορτογάλος τον πέρασε ως αλλαγή με την Αστάνα την Πέμπτη) και ο αριστερός οπισθοφύλακας Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λάρισα, ωστόσο τραυματίστηκε κατά τη διάρκειά της και δεν έχει επανέλθει ακόμα, ενώ ο Πραξιτέλης Βούρος δείχνει μέχρι στιγμής εκτός πλάνων.

Συνολικά στη Super League: Καπίνο 5 συμμετοχές (475 λεπτά), Ρέτσος 3 συμμετοχές (178 λεπτά), Φορτούνης 2 συμμετοχές, 1 γκολ (115 λεπτά), Τσιμίκας 1 συμμετοχή (63 λεπτά).

ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς ήταν η ομάδα του Big-4 που στηρίχθηκε περισσότερο από όλους σε Έλληνες παίκτες στην περυσινή Super League, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι οι Πέλκας, Τζιόλης και Τζαβέλλας ήταν πρώτοι σε χρόνο συμμετοχής, ενώ συνολικά 20 συμπατριώτες μας έπαιξαν τουλάχιστον σε ένα ματς υπό τις οδηγίες των Ιγκόρ Τούντορ και Βλάνταν Ίβιτς. Ωστόσο φέτος τα πράγματα δεν δείχνουν το ίδιο καλά για το ελληνικό στοιχείο του ΠΑΟΚ, με το... ναδίρ να έρχεται στον αγώνα της Πέμπτης με την Καραμπάγκ για το Europa League (Γλύκος στο τέρμα και δέκα ξένοι)!

O διεθνής τερματοφύλακας είναι η απόλυτη ελληνική «σταθερά» στην ενδεκάδα του Σέρβου τεχνικού, καθώς δεν έχει χάσει ούτε λεπτό στις 12 αναμετρήσεις που έχει δώσει μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, παραγκωνίζοντας τον Ζέλικο Μπρκιτς που αποκτήθηκε από την Ουντινέζε το φετινό καλοκαίρι. Από κοντά και ο πολύπειρος Γιώργος Τζαβέλλας, ο οποίος ανανέωσε το συμβόλαιό του μέχρι το 2019 και αποτελεί πλέον τον ηγέτη της αμυντικής γραμμής, ωστόσο τραυματίστηκε στον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με την Κύπρο και δεν θα είναι διαθέσιμος απόψε.

O Βλάνταν Ίβιτς ποντάρει πολλά ενόψει της μάχης του «Γ. Καραϊσκάκης» στον βασικό επιθετικό του και αρχηγό του ΠΑΟΚ Στέφανο Αθανασιάδη, με τη γνωστή εκτελεστική δεινότητα και την εξαιρετική παράδοση απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Κλάους παραμένει το σημείο αναφοράς στην επίθεση του Δικεφάλου του Βορρά, παρότι δεν έχει «σπάσει το ρόδι» ακόμα στη Super League, καθώς έχει σημειώσει και τα τρία φετινά του τέρματα στο Europa League. Λύση από τον πάγκο ο ταλαντούχος Ευθύμης Κουλούρης, ο οποίος «καθάρισε» με δύο προσωπικά τέρματα το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης.

Η νέα γενιά του ΠΑΟΚ, η οποία έδειξε εξαιρετικά στοιχεία τα προηγούμενα χρόνια, έχει σχετικά περιορισμένο χρόνο συμμετοχές φέτος, μετά τις αρκετές μεταγραφές που πραγματοποίησε ο σύλλογος το καλοκαίρι. Οι Πέλκας, Κίτσιου, Μυστακίδης και Χαρίσης έχουν συνολικά μέσο όρο κάτω από ένα 90λεπτο στη Super League, ενώ ο Κοροβέσης δεν έχει κάνει ακόμα το ντεμπούτο του. Δύο συμμετοχές στο πρωτάθλημα για τον μεγαλύτερο σε ηλικία παίκτη του ρόστερ, τον πάντα αξιόπιστο κεντρικό αμυντικό Στέλιο Μαλεζά, εκτός πλάνων οι Τζιόλης, Βελλίδης, Σκόνδρας και Χατζηισαΐας.

Συνολικά στη Super League: Γλύκος 5 συμμετοχές (473 λεπτά), Αθανασιάδης 4 συμμετοχές (293 λεπτά), Τζαβέλλας 3 συμμετοχές (285 λεπτά), Κουλούρης 3 συμμετοχές, 2 γκολ (174 λεπτά), Μαλεζάς 2 συμμετοχές (140 λεπτά), Κίτσιου 2 συμμετοχές (97 λεπτά), Μυστακίδης 2 συμμετοχές (92 λεπτά), Πέλκας 2 συμμετοχές (61 λεπτά), Χαρίσης 1 συμμετοχή (94 λεπτά)

Η τελευταία φορά που οι Έλληνες ήταν... πλειοψηφία στις ενδεκάδες σε αναμέτρηση Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ ήταν στις 10 Νοεμβρίου του 2013 (4-0), με τους Σιόβα, Μανωλά, Χολέμπας, Μανιάτη, Σάμαρη, Μήτρογλου για τους γηπεδούχους και τους Σκόνδρα, Κατσουράνη, Κατσικά, Τζιόλη, Σαλπιγγίδη, Αθανασιάδη για τους φιλοξενούμενους