Skoda Ξάνθη - ΠΑΟΚ (Live score)

Παρακολουθήστε ζωντανά -μέσα στο κείμενο- την εξέλιξη του αγώνα στα Πηγάδια (1-0 τελικό)
Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει στα Πηγάδια την Skoda Ξάνθη...

Ανακοινώθηκαν πριν λίγο οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Φιλομένο, Ίβιτς.

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Τζάκι, Βάλλας, Γκλέισον, Μπόατενγκ, Στρμπα, Βασιλακάκης, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Πόι

Όπως φαίνεται απο την 11άδα του "Δικεφάλου", ο Παύλος Δερμιτζάκης -κόντρα στην παραφιλολογία των τελευαταίων ημερών- προτίμησε Κρέσιτς και Μαλεζά

Ήδη βρίσκονται στο γήπεδο όλοι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που πήραν εισιτήριο, με αποτέλεσμα το πέταλο που τους φιλοξενεί να είναι κατάμεστο και να πάλλεται από συνθήματα. Ο καιρός στην Ξάνθη είναι καλός

Δύο μεγάλα πανό είναι κρεμασμένα στα κάγκελα του πετάλου με κοινό σημείο αναφοράς τα "5" αδέρφια που ακόμα κρατούνται. Το ένα γράφει: "ΠΑΟΚ γερά! Παίξε για τα αδέλφια που είναι στα κελιά" και το άλλο "Λευτεριά στα πέντε αδέλφια μας".

To ζέσταμα έχει ολοκληρωθεί και οι παίκτες αποσύρονται στα αποδυτήρια για να βγουν σε λίγο με το διαιτητικό τρίο που παρεπιπτόντως το αποτελούν οι:  Σιδηρόπουλος (του συνδέσμου Δωδεκανήσου) με βοηθούς τους Καρατζίκα, Τουμπακάρη.

16:10 Οι ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με τους παίκτες μας να αποθεώνονται από τους πάνω από τους 1.200 οπαδούς  της που την υποδέχτηκαν με το : "Χιλιόμετρα κάναμε πάλι"

16: 15 Το παιχνίδι άρχισε

Πιο επιθετικά μπήκε η Ξάνθη που έχει μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή μας και ήδη έχει εκδηλώσει την πρώτη επίθεση

3ο λεπτό: Κόρνερ για την Ξάνθη πέρασε χωρίς περειατέρω συνέπειες

4ο λεπτό: Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ με τον Λίνο να σεντράρει άστοχα

5ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από  αριστερά ο Γκαρσία πατάει στον Βιεϊρίνια το σουτ του τελευταίου στα σώματα

7ο λεπτό:Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη όταν η μπάλα πέρασε από την άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Σάντος αιφνιδιάστηκε

11ο λεπτό:Πρώτη καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ από δεξιά, με τον Μουσαϊντί να σεντράρει και τον Φιλομένο να μην εκμεταλλεύεται την ευκαιρία. Ο ΠΑΟΚ τα τελευταία λεπτά έχει ισορροήσει το παιχνίδι και βγαίνει στην επίθεση με αξιώσεις. Στην κερκίδα ακουγόμαστε μόνο εμείς

13ο λεπτό:Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ με τον Γκαρσία, ο Ίβιτς από καλή θέση αστοχεί

15ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Φιλομένο που σούταρε πάνω στα σώματα μετά από προσπάθεια του Σαλπιγγίδη

17ο λεπτό: Προσπάθεια του Σαλπιγγίδη από αριστερά το σουτ στη εξωτερική πλευρά των δικτύων. Ο ΠΑΟΚ πιέζει πολύ πλέον και κυριαρχεί τα τελευταια λεπτά  στο γήπεδο

20ο λεπτό: Φάουλ του Βιεϊρίνια η μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Ξάνθης αλλά ο Μαλεζάς και ο Ίβιτς ολιγώρησαν

21ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Λίνο η μπάλα άουτ

25ο λεπτό: Πέναλτι για την Ξάνθη και 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα. Το πέναλτι έκανε ο Κοντρέρας στον Μαρσελίνιο και το εκτέλεσε ο Πόι

29ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη για σκληρό μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια. Αντικείμενα στο γήπεδο από κάποιους θερμόαιμους...Το φάουλ το εκτέλεσε τελικά ο  Γκαρσία χωρίς να προκύψει κάτι ουσιαστικό

Το γκολ του Πόι έχει αποσυντονίσει την ομάδα που δεν έχει το καθαρό μυαλό να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Γκσπούρνινγκ.

38ο λεπτό: Δεύτερο μεγάλο λάθος του Κοντρέρας, το διορθώνει ο Κρέσιτς που απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Πόι

40ο λεπτό: Και νέα ευκαιρία για την Ξάνθη. Η άμυνα του ΠΑΟΚ κόλλησε και ο Κρέσιτς απονμάκρυνε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ προ του Κατόγκο

42ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ αντιδρά με σέντρα του Λίνο από αριστερά,  την τελευταία στιγμή σε κόρνερ η άμυνα των γηπεδούχων

43ο λεπτό: Προσπάθεια του Βιεϊρίνια από δεξιά σε κόρνερ που επίσης πέρασε χωρίς συνέπειες για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ έχει ανακάμψει και προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι προς την εστία του Γκσπούρνινγκ

3 λεπτά extra χρόνος

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο χωρίς αλλαγή ο ΠΑΟΚ

46ο λεπτό: Σουτ του Κατόγκο, η μπάλα άουτ

48ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπόατεγκ μπλοκάρει ο Κρέσιτς. Ετοιμάζεται ο Ελ Ζαρ, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε στην επανάληψη όσο δυνατά περιμέναμε

50ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαλεζά για μαρκάρισμα στον Κατόγκο. Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον  Ελ Ζαρ στη θέση του Φιλομένο. Πλέον περνάει ο Σαλπιγγίδης κορυφή και οι Βιεϊρίνια Ελ Ζαρ στις πτέρυγες

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Πόι για θέατρο

Συμπηρώθηκε το 10λεπτο με την ομάδα να μην έχει δείξει ως τώρα κάτι ιδιαίτερο, απλά έχει μεταφέρει το παιχνίδι προς την άμυνα των γηπεδούχων πλαγιοκοπώντας κυρίως από τα πλάγια

58ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια ταλαιπωρεί τον Κομεσίδη, χωρίς αποτέλεσμα. Στην κερκίδα οι οπαδοί δίνουν ρεσιτάλ συμπαράστασης

60ο λεπτό: Ευακιρία για τον Ίβιτς. Η κεφαλιά του στα χέρια του Γκσπούρνινγκ. Αλλαγή για την Ξάνθη, Γκλέισον έξω Αντεφέμι μέσα

63ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια η μπάλα έξω. Ο Κριστιάνο ετοιμάζεται

66ο λεπτό: Κριστιάνο στη θέση του Γκαρσία. Ο Βιεϊρίνια στον άξονα ο Κριστιάνο στα δεξιά

68ο λεπτό: Αλλαγή για Ξάνθη. Στιούαρτ στη θέση του Μαρσελίνιο

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να σκοράρει παίζοντας φουλ επίθεση αλλά δεν έχει βγάλει ως τώρα αξιόλογες φάσεις και δεν έχει απειλήσει

71ο λεπτό: Σουάνης στη θέση του Βασιλακάκη

73ο λεπτό: Κόκκινη ο Κοντρέρας (δεύτερη κίτρινη)

76ο λεπτό: Σουτ του Ελ Ζαρ, εύκολα ο Γκσπούρνινγκ. Ο Ίβιτς πολύ κουρασμένος δεν μπορεί να βοηθήσει για μια φορά ακόμα την ομάδα

80ο λεπτό: Παπάζογλου στη θέση του Σαλπιγγίδη. Ο Παπαζογλου θα μπορούσε να έχει μπει πολύ νωρίτερα στη θέση του Φιλομένο μιας και ο ΠΑΟΚ επέλεξε να παίζει με σέντρες και είχε ανάγκη από ένα δυνατό κορμί στην περιοχή του Γκσπούρνινγκ

87ο λεπτό: Οργανωμένη προσπάθεια του ΠΑΟΚ από δεξιά με τον Ελ Ζαρ να πασάρει στον Βιεϊρίνια το σουτ του Πορτογάλου μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ