ΠΑΟΚ: Πρωταθλητής Ελλάδας 2017-2018

Για την 29η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό με 0-3 ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, αμυντικά χαφ οι Μαουρίσιο – Κάνιας, μεσοεπιθετικά οι Μακ, Πέλκας, Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Ο Δικέφαλος είχε ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς και ήμασταν τυχεροί που δεν το πληρώσαμε δεχόμενοι κάποιο γκολ στις καλές στιγμές των γηπεδούχων! Πιο συγκεκριμένα στο 18' το δυνατό σουτ του Δώνη σταμάτησε στο δοκάρι μας και τρία λεπτά αργότερα από μπαλιά του Κάτσε, ο Μυστακίδης έπιασε γυριστό σουτ το οποίο σταμάτησε ο Πασχαλάκης!

Με τη μεσαία μας γραμμή να υπολειτουργεί τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά, ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία στο 27ο λεπτό να κάνει το 0-1 με τον Πρίγιοβιτς και τρία λεπτά αργότερα μετά από συνδυασμό Βιεϊρίνια – Πέλκα- Μαουρίσιο, η μπάλα κατέληξε στον Μακ που σούταρε δυνατά αλλά πάνω στον Βλαχοδήμο!

Το τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου, κύλησε χωρίς κάτι αξιομνημόνευτο με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 0-1, χωρίς να έχει κάνει μια πειστική εμφάνιση, αλλά έχοντας ουσία στο παιχνίδι του...

Στην επανάληψη είδαμε άλλον ΠΑΟΚ! Μια ομάδα που έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία μας, ανέβηκε αισθητά η απόδοση των παικτών της μεσαίας γραμμής και στο 65ο λεπτό, ο Πέλκας βρήκε τον Πρίγιοβιτς που με τελείωμα για σεμινάριο σημείωσε το 0-2!

Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ στις καρδιές μας Δικέφαλος, έφτασε και σε ένα τρίτο γκολ στο 84ο λεπτό με τον Σάκχοφ, μετά από σέντρα του Μάτος, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη μας!!!

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Κάτσε, Τσανδάρης, Μουνιέ, Λουντ (17' Μυστακίδης), Δώνης (63' Μολίνς), Λουτσιάνο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Μακ (69' Ελ Καντουρί), Πέλκας (73' Λημνιός), Μπίσεβαρ (82' Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.

..........................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αγωνιστικής

84ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ και 0-3! Προηγήθηκε σέντρα του Μάτος, ο Μαουρίσιο άφησε την μπάλα και ο επερχόμενος Σάκχοφ σκόραρε

82ο λεπτό: Σάκχοφ στη θέση του Μπίσεσβαρ, κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ

73ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Πέλκα

71ο λεπτό: Σουτ του Ελ Καντουρί, άουτ η μπάλα

69ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Μακ

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Λουτσιάνο, στο ίδιο λεπτό σουτ του Λουτσιάνο το σταμάτησε ο Πασχαλάκης

65ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς μετά από μπαλιά του Πέλκα!

63ο λεπτό: Μολίνς στη θέση του Δώνη

62ο λεπτό: Καλό σουτ του Μπίσεσβαρ, άουτ

61ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα

58ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα να μην κάνει σωστά την προβολή σε κεφαλιά πάσα του Πρίγιοβιτς

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσανδάρη για κράτημα στον Κάνιας

55ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Μυστακίδη, η μπάλα πέρασε άουτ

52ο λεπτό: Ο Κουρμπέλης κράτησε τον Πρίγιοβιτς, φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο. Το εκτέλεσε ο Μαουρίσιο άουτ

51ο λεπτό: Σουτ του Τσανδάρη εκτός μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης

Αζεβέδο-Σάκχοφ και Ελ Καντουρί, ξεκίνησαν ζέσταμα

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Ημίχρονο στη Λεωφόρο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 0-1

40ό λεπτό: Ο Πασχαλάκης αποκρούει το φάουλ που εκτέλεσε ο Κάτσε, στη συνέχεια ο τερματοφύλακάς μας κέρδισε και το φάουλ

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος για φάουλ που δεν έκανε!

31ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα άουτ

30ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια πάσαρε στον Πέλκα αυτός στον Μαουρίσιο, που βρήκε τον Μακ σε καλή θέση, αυτός σούταρε αλλά ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε

27ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς, που σημειώνει το 24ο φετινό του!!! Ξεπέρασε τον Στέφανο Αθανασιάδη που είχε σημειώσει 23 σε όλες τις διοργανώσεις τη σεζόν 2013-2014

21ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ο Μυστακίδης μετά από μπαλιά του Κάτσε, σούταρε, για να σώσει ο Πασχαλάκης!

18ο λεπτό: Δοκάρι ο Παναθηναϊκός με τον Δώνη, μετά από σέντρα του Μυστακίδη. Στη συνέχεια της φάσης ο Λουτσιάνο σούταρε άουτ

17ο λεπτό: Μυστακίδης στη θέση του Λουντ

16ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα άουτ, πάει για αλλαγή ο Λουντ, θα μπει ο Μυστακίδης

12ο λεπτό: Φάουλ για τον Παναθηναϊκό (Μάτος) σε καλή θέση, πέρασε η φάση. Υπάρχει τραυματισμός του Λουντ

10ο λεπτό: Μετά την αρχική "πίεση" των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο γήπεδο

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στο ξεκίνημά του

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Κάτσε, Τσανδάρης, Μουνιέ, Λουντ (17' Μυστακίδης), Δώνης (63' Μολίνς), Λουτσιάνο. Αναπληρωματικοί:  Διούδης, Οικονόμου, Μολίνς, Χατζηγιοβάνης, Μυστακίδης, Ευαγγέλου

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Μακ (69' Ελ Καντουρί), Πέλκας (73' Λημνιός), Μπίσεβαρ (82' Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Αζεβέδο, Μιχόγιεβιτς, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Κουλούρης

........................................

Το pregame της αναμέτρησης...

17:30 Χωρίς προβλήματα έφτασε ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο

Η 11άδα του ΠΑΟΚ

18:05 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ, ακολούθησαν δέκα λεπτά αργότερα οι τερματοφύλακες των γηπεδούχων

18:25 Βγήκαν για ζέσταμα και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ, ελάχιστοι οι θεατές στο γήπεδο που δεν παρέλειψαν πάντως να αποδοκιμάσουν την ομάδα και τον Λουτσέσκου... Και οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο

18:47 Στα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανση και πάλι αποδοκιμασίες!