Διπλό στο Ηράκλειο για τον μέτριο ΠΑΟΚ!

Για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Εργοτέλη με 1-2...

Ο Λουτσέσκου ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, τον Ρέι κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος – Χατσερίδη – Μαλεζά – Κίτσιου, αμυντικά χαφ οι Μαουρίσιο – Βέρνμπλουμ, μεσοεπιθετικά οι Μπίσεσβαρ – Ελ Καντουρί – Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Ακπόμ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έλεγξε τον ρυθμό και παίζοντας κυρίως από τα αριστερά άρχισε να δημιουργεί προϋποθέσεις απειλής για την εστία του Καλογεράκη.

Έτσι στο 10ο λεπτό, ο Δικέφαλος έφτασε στο γκολ με φοβερή εκτέλεση του Μπίσεσβαρ, ο οποίος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έγραψε το 0-1, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας των γηπεδούχων!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελ Καντουρί έχασε την ευκαιρία για το 0-2, ενώ το ίδιο συνέβη τόσο στο 30' με τον ίδιο πρωταγωνιστή όσο και με τον Μπίσεσβαρ στο 32'. Τις προσπάθειες των δύο παικτών μας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Καλογεράης.

Στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου, ο Εργοτέλης προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του Ρέι, χωρίς να βγάλει την καλή ευκαιρία...

Με την έναρξη της επανάληψης όμως οι γηπεδούχοι, μπήκαν σαφώς βελτιωμένοι και άρχισαν να απειλούν την εστία μας! Έτσι στο 56ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Γιακούμπο, δεν πρόλαβε ο Μπουρσέλης, σε μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ενώ στο 63ο λεπτό, είχε δοκάρι ο Εργοτέλης με τον Μπουρσέλη!

Στο 64ο λεπτό, Κάνιας και Σάκχοφ πέρασαν στις θέσεις των Μαουρίσιο - Ζαμπά και στο 68ο λεπτό, ο Ιατρούδης από κοντά ισοφάρισε! Τη λύση για τον ΠΑΟΚ την έδωσε ο Βέρνμπλουμ στο 79' με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπίσεβαρ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα μας!

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Γιακούμπου, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (46' Μπρους), Μπουρσέλης (79' Καπνίδης), Τσέλιος, Κοζορώνης, Εφόρντ, Ιατρούδης, Ροβίθης (52' Μπουτσάκης).

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Κίτσιου, Μαουρίσιο (64' Κάνιας), Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (64' Σάκχοφ), Μπίσεσβαρ (87' Κρέσπο), Ακπόμ.

.................................................

93ο λεπτό: Κϊτρινη στον Μπουτσάκη για μαρκάρισμα στον Κάνιας

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: Κρέσπο στη θέση του Μπίσεσβαρ

79ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βέρνμπλουμ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπίσεβαρ. Στο ίδιο λεπτό Καπνίδης στη θέση του Μπουρσέλη

75ο λεπτό: Ο Μπάτζιος προλαβαίνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας της ομάδας του σε προσπάθεια του Μάτος

68ο λεπτό: Ο Ιατρούδης από κοντά ισοφαρίζει

64ο λεπτό: Κάνιας και Σάκχοφ στις θέσεις των Μαουρίσιο - Ζαμπά, με τον τελευταίο να βλέπει την κίτρινη λίγο πριν γίνει αλλαγή

63ο λεπτό: Δοκάρι ο Εργοτέλης με τον Μπουρσέλη!

61ο λεπτό: Κίτρινη στον Κοζορώνη για μαρκάρισμα στον Κίτσιου

56ο λεπτό: Γύρισμα ο Γιακούμπο, δεν πρόλαβε ο Μπουρσέλης, καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

52ο λεπτό: Μπουτσάκης στη θέση του Ροβίθη

46ο λεπτό: Μπρους στη θέση του Μαζουλουξή

Ολοκληρώθηκε το ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Κοζορώνη, άουτ η μπάλα

35ο λεπτό: Κεφαλιά του Ροβίθη άουτ

32ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να πιάνει τη κεφαλιά μετά από σέντρα του Ακπόμ και ο Καλογεράκης να αποκρούει σε κόρνερ

30ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Καντουρί να σουτάρει στη γωνία και ο Καλογεράκης να αποκρούει

15ο λεπτό: Ο Ρέι μπλόκαρε την προσπάθεια του Έφορντ, με τη βοήθεια του Μαλεζά!

14ο λεπτό: Κακό τελείωμα του Ελ Καντουρί από πολύ καλή θέση!

10ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ! Φοβερή εκτέλεση ο Μπίσεσβαρ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και 1-0

8ο λεπτό: Ο Καλογεράκης μπλόκαρε το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ

4ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Καλογεράκης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εργοτέλη στη σέντρα

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Γιακούμπου, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (46' Μπρους), Μπουρσέλης (79' Καπνίδης), Τσέλιος, Κοζορώνης, Εφόρντ, Ιατρούδης, Ροβίθης (52' Μπουτσάκης). Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Γιακούμπου, Βουτσάς, Μπρους, Μπουτσάκης, Καπνίδης,  Σταθόπουλος

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Κίτσιου, Μαουρίσιο (64' Κάνιας), Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (64' Σάκχοφ), Μπίσεσβαρ (87' Κρέσπο), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Γλύκος, Κρέσπο, Σάκχοφ, Κάνιας, Μπαλογιάννης, Τσιγγάρας, Τζοβάρας

.........................................