Facts & Figures για το ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Πανιώνο στο γήπεδο της Τούμπας.

Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα, αλλά και την παράδοση του Δικεφάλου κόντρα στους Κυανέρυθρους, λίγες ώρες πριν την σέντρα του αγώνα.

#3 γκολ σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας στις 28 Φεβρουαρίου 2018. Οι Μαουρίσιο (24'), Πρίγιοβιτς (34'), Μπίσεσβαρ (73') σκόραραν για τη νίκη στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο Κόρμπος στο 85ο λεπτό έγραψε το τελικό 3-1 υπέρ του Δικεφάλου.

#Δύο ακόμη φορές έχουν υπάρξει κοντινές αναμετρήσεις για πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο. Στις 7 Ιουνίου 1970 η αναμέτρηση για το πρωτάθλημα τελείωσε 0-0 στη Νέα Σμύρνη και στις 14 Ιουνίου 1970 ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-0 στην Τούμπα. Το 1987 στις 18 Ιανουαρίου επικράτησε ο ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα με 4-1 και στις 21 Ιανουαρίου για το Κύπελλο Ελλάδος ηττήθηκε με 3-0 στη Νέα Σμύρνη.

#9 φορές έχουν συναντηθεί για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο και οι προκρίσεις είναι υπέρ του Δικεφάλου με σκορ... 6-3. Οι περισσότερες κόντρες τους (έξι) ήταν για την φάση των προημιτελικών. Υπάρχει μια σεζόν που βρέθηκαν στην φάση των «16» , μια για τους «32» και μια ακόμη που αγωνίστηκαν για τα ημιτελικά.

#5 προκρίσεις έχει ο ΠΑΟΚ στην φάση των προημιτελικών με αντίπαλο τον Πανιώνιο, ενώ οι Κυανέρυθροι έχουν προκριθεί τη μία. Για την φάση των «16» οι προκρίσεις είναι 1-1 και τη μοναδική φορά που βρέθηκαν στα ημιτελικά την πρόκριση πήρε ο Πανιώνιος.

#1955 ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκαν αντίπαλες οι δύο ομάδες για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος στη Νέα Σμύρνη και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-2 σε μονή τότε αναμέτρηση. Την Πρωτομαγιά του 1955 τα γκολ των Καραφουλίδη (14′, 32′) Κουϊρουκίδη (40′) , Γερούδη (70′) έδωσαν την πρόκριση στον Δικέφαλο, ενώ για τον Πανιώνιο είχε σκοράρει ο Χρονόπουλος (11′, 75′). Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη σεζόν έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.#1970 και

#1975 συναντήθηκαν πάλι για τα προημιτελικά του θεσμού, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση σε μονούς αγώνες και τις δύο φορές στην Θεσσαλονίκη με σκορ 1-0. Στο 1969-70 σκόραρε ο Γιώργος Κούδας στο 63ο λεπτό, ενώ την σεζόν 1974-75 σκόρερ ήταν ο Τερζανίδης στο 35ο λεπτό.

#Ακολούθησε το 1982, όπου για πρώτη φορά οι δύο ομάδες κλήθηκαν να δώσουν διπλές αναμετρήσεις. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 στην Τούμπα και στην συνέχεια υπερασπίστηκε το σκορ του και προκρίθηκε με το εκτός έδρας γκολ μετά την ήττα του στη Νέα Σμύρνη με 2-1. Στο πρώτο ματς είχε σκοράρει ο Δαμανάκης (12′) και στην Αθήνα ο Δημήτρης Σαραβάκος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ο Σίγγας ισοφάρισε στο 32ο και ο Μπάσο στο 75ο λεπτό έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο και το δικαίωμα να ελπίζει στην ανατροπή στα τελευταία 15 λεπτά, χωρίς εν τέλει να τα καταφέρει.

#Το 1986-87 ήρθε η πρώτη πρόκριση του Πανιωνίου με νίκη 3-0 στη Νέα Σμύρνης και τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να φτάνουν στη νίκη με 1-0 στην ρεβάνς της Τούμπας που φυσικά δεν ήταν αρκετή για να καλύψει το σκορ του πρώτου αγώνα. Το 1988-89 για τα προημιτελικά του θεσμού, ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις πρόκρισης με 2-0 στην Τούμπα, αλλά οι Κυανέρυθροι ισοφάρισαν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και στην παράταση σημείωσαν το τρίτο γκολ που τους έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά.

#Την σεζόν 1996-97 ο ΠΑΟΚ απλοποίησε τα δεδομένα από την πρώτη αναμέτρηση και το 4-0 της Τούμπας δεν άφηνε περιθώρια για την ρεβάνς, όπου ο Δικέφαλος πήρε και εκεί τη νίκη με 3-2. Η επόμενη τους κόντρα ήταν την σεζόν 1997-98 για τα ημιτελικά του θεσμού, όπου ο Πανιώνιος πήρε την πρόκριση με νίκη 1-0 στη Νέα Σμύρνη και ισοπαλία (1-1) στην Τούμπα, ενώ μερικές εβδομάδες αργότερα κατέκτησε και το τρόπαιο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Καραϊσκάκης.

#Την τελευταία φορά που συναντήθηκαν ήταν την σεζόν 2015-16 για την προημιτελική φάση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση με δύο ισοπαλίες. Η πρώτη αναμέτρηση είχε γίνει πάλι στη Νέα Σμύρνη, στις 27 Ιανουαρίου 2016 με 1-1 (34' Μασούρας – 15' Πέλκας ). Το δεύτερο παιχνίδι της Τούμπας τελείωσε με λευκή ισοπαλία στις 11 Φεβρουαρίου 2016.