Το "καθάρισε" στο πρώτο ...

Για την 1η αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα στην Τούμπα την αελ με 2-0...

Μπροστά σε περίπου 5.000 θεατές, ο Ίβιτς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Μπρκιτς κάτω από τα δοκάρια, Γιαννούλη, Κρέσπο, Μαλεζά, Κίτσιου στην άμυνα, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Χαρίση στη μεσαία γραμμή και Περέιρα, Κουλούρη, Μυστακίδη επίθεση.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ άφησε εκτός πολλούς από τους παίκτες οι οποίοι αγωνίστηκαν στο Καραϊσκάκη, δίνοντάς τους ανάσες, ενόψει του κυριακάτικου αγώνα με την αεκ. Ο Δικέφαλος πήρε από την αρχή τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας την αελ στο μισό γήπεδο και έχασε αρκετές ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ στο 28' με ωραίο σκαφτό πλασέ του Μυστακίδη.

Στο 11ο λεπτό, χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Περέιρα να παίρνει την κάθετη από τον Μπίσεσβαρ, να πλασάρει, η μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη, να περνάει παράλληλα με τη γραμμή και να απομακρύνεται.

Στο 19ο λεπτό, κεφαλιά του Κουλούρη στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μονιάκης και στο 28ο λεπτό, έγινε το 1-0 με τον τρόπο που περιγράψαμε πιο πάνω. Στο 41ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Περέιρα, που εκτέλεσε τον Καβουσάκη με σουτ στην κίνηση, γράφοντας το 2-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια και τον ΠΑΟΚ να έχει 15 τελικές (9 στην εστία) και 62% κατοχή μπάλας....

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, έλειψαν οι φάσεις και ουσιαστικά εκτός από δύο καλές ευκειρίες με τον Τιάμ στο 71' και στο 80' δεν είδαμε κάτι αξιόλογο, παρά τις τρεις αλλαγές του Βλάνταν Ίβιτς (Τιάμ, Τσίμιροτ και Κοροβέσης).

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Κρέσπο, Μαλεζάς, Γιαννούλης (74' Κοροβέσης), Κάνιας (62' Τσίμιροτ), Χαρίσης, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης  (59' Τιάμ), Κουλούρης, Περέιρα.

αελ: Καβουσάκης, Μονιάκης, Ποτουρίδης, Γιοβάνοβιτς, Ναβάρο, Σουλιώτης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος (67' Πολ), Κουτσιανικούλης (46' Αβραάμ), Μαρουκάκης, Βαρέλα (59' Ντέλετιτς).

.................................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

4ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ

11ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Περέιρα να παίρνει την κάθετη από τον Μπίσεσβαρ, να πλασάρει, η μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι να περνάει παράλληλα με τη γραμμή και να απομακρύνεται

12ο λεπτό: Κεφαλιά του Μυστακίδη άουτ, ανεβαζει στροφές ο ΠΑΟΚ

13ο λεπτό: Ο Περέιρα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, σύγχυση στην περιοχή της αελ, ο Κουλούρης μπήκε στη φάση αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει

17ο λεπτό: Σουτ του Περέιρα, σε κόρνερ ο Καβουσάκης, ο οποίος νωρίτερα απέκρουσε κεφαλιά του Κρέσπο

18ο λεπτό: Τρεις παίκτες του τυριού πήγαν να κάνουν ζέσταμα μπροστά στην 4!!! Κράξιμο και ... στην άλλη πλευρά

19ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουλούρη στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μονιάκης. Μόνο ο ΠΑΟΚ υπάρχει στο γήπεδο

24ο λεπτό: Καλό σουτ του Κουλούρη μπλοκάρει ο Καβουσάκης

28ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ με τον Γιάννη Μυστακίδη, με σκαφτό πλασέ

30ό λεπτό: Κίτρινη στον Βαρέλα για δυνατό μαρκάρισμα στον Κίτσιου

32ο λεπτό: Αρκετά σκληρό το παιχνίδι των τυριών στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης

34ο λεπτό: Γυριστό σουτ του Περέιρα, μπλόκαρε ο Καβουσάκης

36ο λεπτό: Κίτρινη στον Αναστασόπουλο για μαρκάρισμα στον Κάνιας που νωρίτερα τον έκανε γιο γιο

41ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Περέιρα, που εκτέλεσε τον Καβουσάκη με σουτ στην κίνηση

Ημίχρονο με τον Βαρουκάκη να πιάνει κοντινή κεφαλιά άουτ, στην τελευταία φάση του 45λεπτου

46ο λεπτό: Αβραάμ στη θέση του Κουτσιανικούλη

47ο λεπτό: Σουτ του Κίτσιου άουτ

48ο λεπτό: Φάουλ για τη Λάρισα σε πολύ καλή θέση, εκτελέστηκε στα σώματα59ο λεπτό: Τιάμ στη θέση του Μυστακίδη και Ντέλετιτς αντί του Βαρέλα62ο λεπτό: Τσίμιροτ αντί του Κάνιας, που χειροκροτήθηκε ζωηρά67ο λεπτό: Πολ στη θέση του Αναστασόπουλου, κλείνει τις αλλαγές η αελ 71ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Τιάμ, πλάσαρε από κοντά, απέκρουσε ο Καβουσάκης. Υπάρχει τραυματισμός του Γιαννούλη στο ματς 74ο λεπτό: Κοροβέσης αντί του Γιαννούλη80ό λεπτό: Ο Τιάμ πήρε την μπάλα πίσω από τη σέντρα, προχώρησε βρέθηκε σε θέση για σουτ, αλλά εκτέλεσε άουτ, την ώρα που δίπλα του είχε 2 συμπαίκτες αμαρκάριστους! 92ο λεπτό: Ωραία επέμβαση του Μπρκιτς σε σουτ του ΜαρουκάκηΤέλος

............................................................

To pregame της αναμέτρησης:

15:45: H αποστολή του Δικεφάλου έφτασε στο γήπεδο της Τούμπας, δείτε το βίντεο ΕΔΩ

15:50: Oι παίκτες του ΠΑΟΚ πραγματοποιούν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.