Βαριά ήττα και απογοήτευση!

Για τη φάση των "32" του Champions League, η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, έχασε στην Τούμπα από την Σπάρτα Πράγας με 0-5...

Μπροστά σε 3.000 και πλέον φιλάθλους, ο Δικέφαλος προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά η τσέχικη ομάδα αποδείχθηκε πιο δυνατή και αποτελεσματική, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Πράγα σε μια εβδομάδα.

Οι Τσέχες ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς, όταν στο 14' μετά απο εκτέλεση κόρνερ η Μαρίνκοβα με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 16' φάουλ της Βαρδαλή εξουδετέρωσε η αντίπαλη τερματοφύλακας. Στο 33' σουτ της Κακαμπούκη δεν είχε αποτελέσμα, όπως και η εκτέλεση φάουλ της Βαρδαλή δύο λεπτά μετά. Στο 40' η Νεποκόγιοβα σημάδεψε το δοκάρι της ελληνικής εστίας, ενώ στο 43' η ίδια παίκτρια νικήθηκε απο την Πελετίδου σε τετ α τετ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου η Μαρίνκοβα "ξαναχτύπησε" σημειώνοντας το 0-2. Στο 55' η Παλαμά επιχείρησε ατομική ενέργεια, αλλά το επικίνδυνο γύρισμά της αναχαιτίστηκε απο τις αμυνόμενες. Στο 60' σε κόντρα επίθεση της Σπάρτα, η Χάλινεν με πλασέ πέτυχε το 0-3. Στο 75' κάθετη της Βαρδαλή στην Παντελιάδου, το σουτ της οποίας απέκρουσε η Ντορσέι. Στο 81' η Κλαντρούβσκα εκμεταλλεύτηκε λάθος της "ασπρόμαυρης" άμυνας και διαμόρφωσε το 0-4. Στο 86' η Μαρίνκοβιτς έγραψε το 0-5.

Ο προπονητής της ομάδας, Αλέξης Τασούλης, μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε: «Κατ' αρχήν, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο, ήταν πάρα πολύ καλός στο σημερινό παιχνίδι, αλλά και γενικά σαν ομάδα με την οποία έχουμε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, όπως φάνηκε στο ματς. Εμείς παλέψαμε με όλες μας τις δυνάμεις, είχαμε μεγάλη θέση, παίξαμε με πολύ πάθος, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να είμαστε όσο ανταγωνιστικοί θα μπορούσαμε. Παρ' όλα αυτά, πιστεύω πως θα μπορούσαμε να αποφύγουμε μικρά λάθη και στημένες φάσεις, στις οποίες εκ των πραγμάτων υπερτερούσε ο αντίπαλος και το σκορ να μην είχε πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μου που πάλεψαν με πάθος!»

ΠΑΟΚ: Πελετίδου, Παλαμά, Κακαμπούκη, Πατέρνα (46' Γιάννου), Αδαμάκη, Βαρδαλή, Χατζηγιαννίδου, Μάρκου, Ντιμιτρίγιεβιτς (74' Γιάννου Ε.), Μπράμε (46' Παντελιάδου), Γκάτσου.

Σπάρτα: Ντόρσεϊ, Οντενάλοβα, Στρομ, Μπερτολόβα, Ρέιμπεν, Χαλίνεν, Στάσκοβα, Βιστέτζνοβα, Μόκοβα, Μαρτίνκοβα, Νεποκόγιεβα

..............................................................

87ο λεπτό: 0-5 με την Μαρτίνκοβα

Η Φινλανδή διαιτητής είναι πραγματικά για γέλια, σε ένα τόσο εύκολο ματς!

82ο λεπτό: 0-4 η Κλαντρούβσκα από πολύ μεγάλο λάθος της Πελετίδου! Δε γίνονται αυτά! Της έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια μετά από σέντρα που βγήκε από τα αριστερά!

79ο λεπτό: Κίτρινη στην Οντενάλοβα

75ο λεπτό: Η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς, με την Παντελιάδου να σουτάρει και την Ντόρσεϊ να αποκρούει

74ο λεπτό: Γιάννου Ε. στη θέση της Ντιμιτρίεβιτς

68ο λεπτό: Κολάντερ στη θέση της Στάσκοβα, με 5 ξένες η Σπάρτα στην 11άδα της!

67ο λεπτό: Χαρίζει την κίτρινη στην Νεποκόγιεβα

62ο λεπτό: Η Πελετίδου μπλοκάρει το σουτ της Στάσκοβα

60ό λεπτό: 0-3 στην κόντρα με την Χάλινεν, μετά από μπαλιά της Στάσκοβα

57ο λεπτό: Σαφώς βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη, πρπσπαθεί να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς

52ο λεπτό: Σουτ της Στορμ άουτ

46ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπήκαν Γιάννου και Παντελιάδου στις θέσεις των Πατερνά και Μπράμε

Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο στην Τούμπα

45ο λεπτό: 0-2 η Μαρτίνκοβα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ!

43ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση της Πελετίδου σε τετ α τετ με την Νεποκόγιεβα

39ο λεπτό: Σέντρα σουτ της Νεποκόγιεβα στο δοκάρι

35ο λεπτό: Η Βαρδαλή εκτέλεσε άουτ το φάουλ που κέρδισε η Ντιμιτρίεβιτς, η πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στο ματς

31ο λεπτό: Κεφαλιά της Στάσκοβα άουτ

28ο λεπτό: Κεφαλιά της Οντενάλοβα, μπλόκαρε η Πελετίδου

23ο λεπτό: Χαρίζει την κίτρινη η διαιτητής σε παίκτρια των φιλοξενούμενων!

22o λεπτό: Δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο

13o λεπτό: 0-1 με την Μαρτίνκοβα, μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα δεξιά και αδυναμία της Πελετίδου αλλά και της άμυνας στη συνέχεια να διώξουν σωστά

11ο λεπτό: Καλά στοιχεία άρχισαν να δείχνουν οι Τσέχες, με τον ΠΑΟΚ πάντως να το παλεύει

9ο λεπτό: Κεφαλιά της Ρέιμπεν άουτ

7ο λεπτό: Χωρίς κάτι ιδιαίτερο ως τώρα στο παιχνίδι