Η εικόνα του παιχνιδού

H σύνθεση της Lazio: Καρίσο (66΄ Μουσλέρα), Λίχτσταϊνερ (59΄ Ντιακιτέ), Σιβίλια, Ρόζεναλ (46΄ Κριμπάρι), Ράντου (75΄ Μανφρεντίνι), Λεντέσμα, Ματουζάλεμ (46΄ Νταμπό), Μεγκνί, Πάντεφ (57΄ Φότζια), Μακίνουα (46΄ Σάρατε), Μάουρι (77΄ Φαραόνι).

H σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (46΄ Αραμπατζής), Κοντρέρας (Μάρκος Αντόνιο), Μαλεζάς, Δάρλας (59΄Κωνσταντινίδης), Βερόν, Μπαλάφας (46΄ Ηλιάδης), Κονσεϊσάο (59΄Λάκης), Ίβιτς, Βιεϊρίνια (46΄ Γεωργίου), Μουσλίμοβιτς (46΄ Μπακαγιόκο).

Στις κερκίδες του Ολύμπικο βρίσκονται περίπου 18000 θεατές, μεταξύ αυτών και 600 ηρωικοί εκδρομείς από τη Θεσσαλονίκη.

3΄ 1-0 για τους Ιταλούς . Ο Ματουζάλεμ με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ κεραυνοβολώντας τον Χαλκιά.

5΄ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο .

10΄ Σουτ του Μακίνουα, η μπάλα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπήσει το ματς και προσπαθεί να γίνει απειλητικός για την εστία του Καρίσο, χωρίς μέχρι στιγμής να τα καταφέρει.

24’ Ευκαιρία με τον Βιεϊρίνια που από κοντά σούταρε για να κοντράρει η μπάλα σε σώμα Ιταλού και να βγει κόρνερ.

26’ Σουτ του Πάντεφ σώζει ο Χαλκιάς.

32’ Ο Μουσλίμοβιτς κλέβει τη μπάλα από την ιταλική άμυνα αλλά το σουτ είναι κακό.

33’ Ακυρώνεται γκολ του Ίβιτς σωστά σαν οφσάιτ.

37΄ Δοκάρι για τη Λάτσιο μετά από κεφαλιά του Ρόζεναλ.

38΄ Κίτρινη κάρτα για τον Ράντου μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κονσεϊσάο.

44΄ Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ , το σουτ του Βερόν όμως αποκρούει ο Καρίσο.

Ξεκίνησε το β΄ημίχρονο με τον Αραμπατζή να παίρνει τη θέση του Σνάουτσερ, τον Μπακαγιόκο να περνάει στη θέση του Μουσλίμοβιτς τον Ηλιάδη στη θέση του Μπαλάφα, τον Μάρκο Αντόνιο στη θέση του Κοντρέρας και τον Γεωργίου στη θέση του Βιεϊρίνια .

47΄ Γκολ για τη Λάτσιο με τον Μεγκνί,  που πέρασε δυο αμυντικούς , σούταρε,  η μπάλα βρήκε  στον Μάρκο Αντόνιο  άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα..  Ο ΠΑΟΚ αιφνιδιάζεται πάλι σε ξεκίνημα ημιχρόνου....

52΄ Επικίνδυνο φάουλ του Κονσεϊσάο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Παρά το σε βάρος μας σκορ στο γήπεδο ακούγονται μόνο οι οπαδοί μας….

Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ στο 59’ με τον Κωνσταντινίδη στη θέση του Δάρλα και τον Λάκη στη θέση του Κονσεϊσάο.

59΄ Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα. Πραγματική αποθέωση για τον Κονσεϊσάο από τον κόσμο της Λάτσιο κατά την αντικατάσταση του Πορτογάλου. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ κατευθύνθηκε στην curva των φανατικών της ιταλικής ομάδας και υποκλίθηκε .Κάποιος του πέταξε ένα κασκόλ και εκείνος για αντάλλαγμα του έδωσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

62΄ Φάουλ σε εξαιρετική θέση, το εκτελεί ο Ίβιτς άουτ.

66΄ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ , αλλά η τελική προσπάθεια του Μπακαγιόκο δεν ήταν και ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες κυμαίνονται σε μέτρια επίπεδα απόδοσης πιθανόν λόγω των πολλών αλλαγών.

85΄ Δυνατό σουτ του Μπακαγιόκο μπλόκαρε ο πορτιέρο των Ιταλών.

86΄ Κίτρινη κάρτα για τον Βερόν.

95' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε κοντινή κεφαλιά του Ηλιάδη.