Ποδαρικό με το δεξί στο "Παλατάκι"

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα στην "PAOK Sports Arena" το Ρέθυμνο Cretan Kings, με 81-64, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Basket League...

Έτσι μετά τη νίκη του στον αγώνα με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε με το... δεξί και στο Πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου στο 4΄ προηγήθηκε με 10-5. Με ηγέτη τον Steve Burtt, το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 10-13, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Jamal Jones και προηγήθηκε με 23-20 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17΄ (32-28), αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λίνο Χρυσικόπουλο και Jamal Jones και ένα καλάθι από τον William Hatcher στην τελευταία επίθεση και έκλεισε την δεύτερη περίοδο στο +14 (44-30).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς άρχισε με 6 συνεχόενους πόντους του Yanick Moreira και γρήγορα προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (50-30). Λίγο αργότερα (23΄), ένα τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με διαφορά 21 πόντων (54-33) και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 69-51.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τελικά μια άνετη νίκη με 81-64 και να ξεκινήσει με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στην φετινή betshop Basket League.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Yanick Moreira με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Jamal Jones είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

ΠΑΟΚ: Jones 16 (4) , Moreira 16, Χρυσικόπουλος 8 (2), Σχίζας 4, Κόνιαρης 6 (2), Αθηναίου 4 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου, Hatcher 4, Garrett 8

Ρέθυμνο: Daniels 12 (1), Davis 12 (1), Guyton 5 (1), Durham 12 (2), Ράζης, Γλυνιαδάκης 2, Burtt 19 (2), Καλογιαννίδης, Clanton 2

.........................................................

Άστοχος ο Χρυσικόπουλος σε δίποντο στα 37"

71-51 Ζάρας, σταθερά μπροστά ο ΠΑΟΚ με μια διαφορά σημαντική

Χάτσερ, Ζάρας, Σχίζας, Τζόουνς και Μορέιρα, ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο