Ήττα από την Τενερίφη με εχθρική διαιτησία!

Για την 14η -και τελευταία- αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ο Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena, από την ισπανική Tenerife με 77-85...

Με τον Phil Goss να είναι εκτός αποστολής και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να αγωνίζεται μόλις για 3' 51", ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Iberostar Tenerife και ηττήθηκε με 77-85 για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης από την προηγούμενη αγωνιστική και τελικά τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου με ρεκόρ 8-6, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσει μία από τις ομάδες που θα πάρουν την 1η θέση στον 1ο, 3ο και 4ο όμιλο.

Η Iberostar Tenerife ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 2-8, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Milenko Tepic πέρασε μπροστά με 15-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-21, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 8-0 και στο 15΄βρέθηκε μπροστά με 26-21. Οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και έτσι προηγήθηκαν με 32-35 στο 20΄.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Colton Iverson, η Tenerife ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (40-50), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 55-58 χάρη σε ένα δύσκολο καλάθι του William Hatcher με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 64-61, αλλά οι Ισπανοί πέρασαν και πάλι μπροστά με 64-67, χάρη σε συνεχόμενες ελεύθερες βολές, ενώ στη συνέχει βρέθηκαν και στο +8 (67-75). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης στο τέλος του αγώνα, αλλά κάποια άστοχα σουτ, έκριναν το παιχνίδι υπέρ της Tenerife, η οποία επικράτησε με 77-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85

ΠΑΟΚ: Jones 2, Jefferson, Χρυσικόπουλος 15 (4), Σχίζας 8, Κόνιαρης 4, Tepic 3 (1), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Ζάρας 7 (1), Hatcher 20 (3), Garrett 8.

Iberostar Tenerife: San Miguel 9 (1), Staiger 4 (1), Iverson 21, Brussino 11 (2), Saiz 11, Bassas 7 (1), McFadden 2, Rodriguez, Gillet 9 (1), Beiran 3, Abromaitis 8 (1).

.........................................

Άστοχος ο Hatcher σε τρίποντο

Λάθος ο Χρυσικόπουλος, χάνεται η κατοχή!

69-75 με 2/2 βολές ο Hatcher

25 βολές εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι, μόλις 11 ο ΠΑΟΚ! Πραγματικά μια εμετική διαιτησία!

Ανταθλητικό στον Hatcher!!!

Ανύπαρκτο επιθετικό στον Hatcher! Άλλη μια ανίκανη διαιτητική τριάδα στο Παλατάκι!

64-65 με 2/2 βολές ο Saiz, 21 έφτασαν οι Ισπανοί! Μόλις 10 ο ΠΑΟΚ! Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ είναι ζωντανός

64-63 Gillet

64-61 Hatcher

61-61 Hatcher. Και πάλι δε δίνεται ΚΑΙ το φάουλ από τα ύποπτα κοράκια!

59-61 με 2/2 βολές ο Gillet

59-59 με 1/1 βολές ο Staiger

Τεχνική ποινή στον πάγκο μας από τα κοράκια, για διαμαρτυρία σε ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε στον Jones

37-44 Σχίζας, υπήρχε και φάουλ που δε δόθηκε

Άστοχος ο Hatcher σε τρίποντο, εύστοχος ο Brussino και 35-44 (τρίποντο και φάουλ)

32-32 με 2/2 βολές ο Κόνιαρης

30-32 Saiz, μετλα από λάθος του Κόνιαρη!

20-21 Ζάρας

Hatcher στη θέση του Jones, άστοχος ο McFadden σε δίποντο και ο Tepic στη συνέχεια

7-10 Hatcher

Tην ίδια ώρα στο Ισραήλ η Hapoel Holon υποδέχεται τη Νanterre. Σε περίπτωση νίκης των Ισραηλινών ο ΠΑΟΚ κατακτά την 3η θέση ακόμη και με ήττα από την Τenerife...