Ξεκίνημα με ήττα στον όμιλο ...

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε στην Ιταλία από την Βενέτσια με 69-59 ...

ΠΑΟΚ πάλεψε και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα της πρεμιέρας των ομίλων του Basketball Champions League, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την Reyer Venezia με 69-59 στο "Palasport Taliercio". Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στην άμυνα, αλλά πλήρωσε τα 21 του λάθη και τις 8 χαμένες βολές (10/18), με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με ήττα στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ με προσπάθειες 3 πόντων και να προηγείται με 10-13 στο 8΄ χάρη σε ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη. Τελικά, οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (17-15).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί βρήκαν χώρους και αρκετά ελεύθερα περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα να πετύχουν συνολικά 26 πόντους και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 4 με ένα τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου (47-43), αλλά η Venezia βρήκε συνεχόμενους πόντους από τον Mitchell Watt και όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε στους 10 (56-46).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς κράτησε τους γηπεδούχους στον 1 πόντο για περισσότερα από 6΄και με αιχμή του δόρατος τον Yanick Moreira, μείωσε στους 4 (57-53) και έχασε αρκετές ευκαιρίας για να φέρει τη διαφορά στο καλάθι. Η Venezia βρήκε σκορ από την γραμμή των βολών, και τελικά πήρε τη νίκη με 69-59, με τον ΠΑΟΚ να παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Yanick Moreira με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Αθηναίου είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59

Venezia: Haynes 13 (1), Stone, Tonut 5 (1), Daye 13 (3), De Nicolao 11 (2), Vidmar, Biligha, Giuri 2, Mazzola, Cerella, Watt 25

ΠΑΟΚ: Jones 5 (1), Moreira 14, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Αθηναίου 8 (2), Μαργαρίτης, Ζάρας 3 (1), Pope, Παπαντωνίου, Hatcher 9 (2), Garrett 9

63-53 με 2/2 βολές του Ουάτ

Έτσι δεν κερδίζεις τέτοιο παιχνίδι ... Με λάθη παιδικά και κακές επιλογές στην επίθεση δεν παίρνεις διπλό στη Βενετία

Λάθος ο Χάτσερ, άστοχος ο Αθηναίου

61-53

Άστοχος και ο Χάτσερ σε τρίποντο

3:55 για το φινάλε, ο ΠΑΟΚ αν το πιστέψει μπορεί το διπλό!

59-53 Ουάτ και time out

Ούτε ο Μορέιρα δεν κατάφερε να σκοράρει με δίποντο

Άστοχος ο Αθηναίου σε τρίποντο το ίδιο και ο Χέινς στη συνέχεια!

Στα μισά της τελευταίας περιόδου το παιχνίδι, time out

57-53 με κάρφωμα ο Μορέιρα

57-51 με 1/2 βολές ο Ουάτ

Διαδοχικά φάουλ σε βάρος μας στα τελευταία δευτερόλεπτα

6:16 για το τέλος

Λάθος ο Χρυσικόπουλος ...

Χαμένη επίθεση από τον ίδιο... Τον μιμήθηκε όμως ο Ουάτ και ο Ζάρας στη συνέχεια

56-51 με 2/2 βολές ο Μορέιρα

Άστοχος ο Μορέιρα

56-49 Χάτσερ

4ο δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου

Άστοχος ο Χάτσερ στα 3"

56-46 με 2/2 από τον Ουάτ που έφτασε τους 20 πόντους!

50-43 με 1/2 βολές ο Ντε Νικολάο

Άστοχο το τρίποντο του Αθηναίου κι άλλες βολές για τη Βενέτσια! 16-8 ως τώρα οι βολές

45-40 Γκάρετ

Ιδιαίτερα άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, σε ένα διάστημα που κυριαρχούν τα λάθη και τα άστοχα σουτ

Άστοχος ο Κόνιαρης έξω από τα 6.75 και ο Αθηναίου στη συνέχεια!

Λάθος ο Μαργαρίτης, χάνεται η κατοχή, λάθος και ο Τζόουνς στην επόμενη φάση!

45-38 Αθηναίου από τη γωνία

45-35 με 2/2 βολές ο Ντέι

3ο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ έχει 11 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιάννη Αθηναίου να έχει μοιράσει 4 στα 8΄ που αγωνίστηκε. Από την άλλη έχει και 9 λάθη, με τους Κόνιαρη, Μορέιρα και Χρυσικόπουλο να έχουν από 2. Η ομάδα έχει 7/15 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 3/8 βολές. Πήραμε 14 ριμπάουντ, έναντι 20 της Βενέτσια (τα 9 επιθετικά)