Το ταξίδι σταμάτησε στη Σμύρνη ...

Για τη φάση των "16" του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε στη Σμύρνη από την Καρσίγιακα με 79-67 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης...

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ που έχασε με 79-67 από την Pinar Karsiyaka στην Σμύρνη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά η αστοχία του στα τελευταία κρίσιμα σουτ, του κόστισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με 5 πόντους του Phil Goss, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-5 στο ξεκίνημα, αλλά η Pinar Karsiyaka έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε με 15-5 στο 6΄. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-13.

Δύο εύστοχες βολές του Δημήτρη Κατσίβελη και ένα καλάθι του Θοδωρή Ζάρα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο -3 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η Karsiyaka πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με ένα τρίποντο του David Kennedy έφτασε στο +14 (38-24) στο 18΄. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Τούρκου να προηγούνται με 43-33 μετά από ένα buzzer beater του Darnell Jackson.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε στους 2 (48-46), ενώ του δόθηκαν αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +7 (55-48).

Ένα επί μέρους σκορ 11-2 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε την Karsiyaka στο +16 (66-50), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και μείωσε στους 7 (72-65) με ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο ΠΑΟΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες να φέρει τη διαφορά στους 6, αλλά τα τρίποντα που επιχείρησαν οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Phil Goss δεν βρήκαν στόχο. Η διαφορά έπεσε στους 8 με ένα καλάθι του Μαργαρίτη (75-67), αλλά ένα λέι απ του Dominic Waters έδωσε στους γηπεδούχους εκ νέου αέρα 10 πόντων (77-67), για να πάρουν τελικά τη νίκη με 79-67.

Pinar Karsiyaka: Ugurlu 12, Turen 5 (1), Waters 7, Banic 2, Celep, Wood 5 (1), Kennedy 22 (2), Jones 24 (3), Gulasan 2, Dogan

ΠΑΟΚ: Petteway 3 (1), Χρυσικόπουλος 2, Krubally 8, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κατσίβελης 6, Jackson 8, Goss 14 (3), Jones 8 (1)

.........................................

4ο δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου, όλα ανοιχτά στη Σμύρνη!

Αστοχος ο Κατσίβελης σε τρίποντο, όπως και ο Κένεντι στην τελευταία επίθεση της περιόδου

55-48 Γουντ

Και πάλι λάθος ο Χρυσιοκόπουλος! Χαραλαμπόπουλος στη θέση του, εκτός τόπου και χρόνου ο Λίνος σήμερα...

Λάθος ο Γκος ... Πετεγουέι στη θέση του

Time out  Καρσίγιακα στα 4:26, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 13-5 σε αυτήν την περίοδο

3ο δεκάλεπτο

Τέλος 2ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 8/13 βολές, 8/18 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 9 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα. Τους 33 πόντους του Δικεφάλου σημείωσαν οι: Γκος 9, Κρουμπάλι 6, Κατσίβελης 4, Τζάκσον 3, Τζόουνς 3, Ζάρας 2, Χρυσικόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Κόνιαρης 1. Μαργαρίτης 1

26-19 με καλάθι και φάουλ του Ουγκιορλού, έξω η βολή

24-19 Χρυσικόπουλος με κάρφωμα και πάλι δε δίνεται και το φάουλ!!!

Φάουλ στον Χρυσικόπουλο δε δίνεται ...

24-17 Τζόουνς μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ

Αστοχος ο Πετεγουέι, 2ο φάουλ ο Μαργαρίτης

22-17 Τζόουνς

Καλές άμυνες από τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, time out οι γηπεδούχοι

20-17 Ζάρας στον αιφνιδιασμό

20-15 με 2/2 βολές του Κατσίβελη