Ήττα με 88-77 στη Μαδρίτη

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη Μαδρίτη και έχασε από την Εστουντιάντες στην πρεμιέρα των ομίλων του Eurocup με 88-77.

Ο ΠΑΟΚ  πάλεψε ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση καθώς και η αστοχία από τη γραμμή των βολών έφεραν τελικά την ήττα.

Στο σκοράρισμα ξεχώρισε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος σημειώνοντας 24 πόντους, αλλά ήταν πολύ άστοχος στις ελεύθερες βολές (0/8).

Mε την έναρξη ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε την Εστουντιάντες και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, στο πρώτο 5λεπτο  αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν φτάνοντας στο  17-14, (αποτέλεσμα 10λέπτου). Το δεύτερο δεκάλεπτο έκρυβε τις περισσότερες συγκινήσεις με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μάλιστα στο +6 αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει την άμεση αντεπίθεση των Ισπανών  που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-33.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού  η Εστουντιάντες πίεσε στην άμυνα έβγαλε γρήγορες επιθέσεις  και βρέθηκε μπροστά  με 10 πόντους (55-45). Η ομάδα μας  μείωσε προσωρινά  σε 59-54 αλλά μέχρι εκεί. Κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα οδήγησαν τελικά στην ήττα με -11 πόντους ( 88-77) σε μια αναμέτρηση που ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο αν ήταν λίγο πιο προσεχτικός και  πίστευε περισσότερο στις δυνάμεις του .

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-33, 59-52, 88-77

Εστουντιάντες (Κασιμίρο): Έλις 6 (2), Ντίεσεν, Άσελιν 12, Βελς 4, Κλαρκ 6 (1), Γκρέιντζερ 6 (1), Γκάμπριελ 8 (2), Γιάσεν 16 (1), Φερνάντεθ 8, Μπλαντς 9 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 13.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (2), ΜακΓκράθ 12 (2), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 6, Γκρέι 5, Παπαδόπουλος 24, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Γκετσέφσκι 15, Καλαμπάκας.