Φιλική ήττα παρά τη βελτίωση!

Την ήττα με 74-66 γνώρισε στο δεύτερο παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ στο Pinar Cup 2015, από την TED Ankara.

Ωστόσο ήταν ένα πολύ καλό τεστ για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου που έβγαλε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους επαγγελματίες καλαθοσφαιριστές της ομάδας.

Ο Duvnjak πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα (0-2), αλλά η TED Ankara απάντησε με σερί 10-0 και προηγήθηκε 10-2, ο ΠΑΟΚ μείωσε 12-6 στο 5ο λεπτό, αλλά η διαφορά πήγε σε διψήφια νούμερα (27-15) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο και συμπληρωματική βολή του Τσόχλα, αλλά και νέο καλάθι από τον Markovic, ο ΠΑΟΚ μείωσε 29-22 (23ο λεπτό) και έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (32-26 στο 16'30'') και με 4 συνεχόμενους πόντους του Κώττα πλησίασε στους 4 (36-32), λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 4 (38-34 και 41-37, 51-47), αλλά η TED Ankara άνοιξε την διαφορά και πήγε στους 9 (57-48) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλή άμυνα, προσπάθησε να βρει σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά ήταν άστοχος (9/18 βολές και 5/26 τρίποντα με τον Βασιλειάδη να έχει 0/8 και να μην σκοράρει για πρώτη φορά στα φιλικά της προετοιμασίας) και παρά το γεγονός ότι μείωσε την διαφορά 64-59 (με συνεχόμενους πόντους του Κώττα), δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 27-15, 38-32, 57-48, 74-66

TED Ankara: Cinko 21 (4), Sanaslan, Kulcebas 2, Lucas 6, Ozcan, Erdeniz 8 (1), Gecevicius 13 (3), Elegar 10, Sanikidze 6 (1), Olmaz 8.

ΠΑΟΚ: Duvnjak 9 (1), Tepic 10 (1), Λιάπης 7 (1), Βασιλειάδης, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 6 (1), Δέδας, Κώττας 10, Balaban 9, Markovic 11(1), Καμάρας.

.....................................................

1ο δεκάλεπτο

Ξεκινάμε με Tepic, Duvnjak, Βασιλειάδη, Κακαρούδη και Markovic

TED Ankara - ΠΑΟΚ: 12-6 στο 5ο λεπτό

27-15 ακολουθεί ο ΠΑΟΚ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Τσόχλας, Βασιλειάδης, Σαλούστρος, Markovic και Balaban ξεκινούν στο δεύτερο δεκάλεπτο

TED Ankara - ΠΑΟΚ: 32-26 στο 16'30"

36-30 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κώττα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Σμύρνη, 38-32