Ήττα και 2η θέση στο τουρνουά (pics)

Την ήττα με 66-65 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στον τελικό του Expert Jacob Cup από την Μedi Bayreuth, αν και λίγο πριν το τέλος προηγήθηκε με 57-65!

Την δεύτερη θέση του "Expert Jakob Cup" κατέκτησε τελικά ο ΠΑΟΚ, καθώς γνώρισε την ήττα με 66-65 από την διοργανώτρια medi Bayreuth μετά από ένα πολύ κλειστό ματς. Ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Owen Klassen, προηγήθηκε με 57-65 στο 37΄, αλλά στο τέλος οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, προηγήθηκε με 21-23. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (37-39).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου η medi Bayreuth προηγήθηκε με 55-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα, καταφέρνοντας να κρατήσει τους Γερμανούς στους 2 πόντους μέχρι το 37΄, όταν και προηγήθηκε με 57-65, χάρη σε ένα καλάθι του Ζάρα. Οι Γερμανοί «έτρεξαν» ένα γρήγορο σερί (7-0), εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την γραμμή των βολών και μείωσαν στον πόντο (64-65), 1΄41΄΄ πριν την κόρνα της λήξης.

Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, λόγω των κακών του επιλογών, αλλά και της σκληρής άμυνας των Γερμανών και έτσι η medi Bayreuth προηγήθηκε με 66-65 χάρη σε ένα καλάθι του Assem Marei 23.8΄΄ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και έτσι η διοργανώτρια medi Bayreuth κατέκτησε την πρώτη θέση του "Expert Jakob Cup".

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-39, 55-54, 66-65

Medi Bayreuth: Robinson 6 (1), Cox 2, Linhart 8, Doreth 5 (1), Seiferth 4, Wachalski, Amaize, Brooks 16, York 17 (4), Marei 8

ΠΑΟΚ: Dillard 12 (2), Χρυσικόπουλος 18 (4), Krubally 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 5 (1), Καρράς 2, Triche 3 (1), Κόνιαρης 2, Jones 8

.......................................................................................

Δεν αγωνίζεται λόγω τραυματισμού ο Owen Klassen, ενώ θα μπορείτε να παρακολουθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού μέσω του twitter της ΚΑΕ.

Το παρόν στο γήπεδο δίνουν μέλη του Συνδέσμου από το Ντίσελντορφ!

Dillard, Κόνιαρης, Jones, Χρυσικόπουλος και Καρράς στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ

1ο δεκάλεπτο

3-0 για τους γηπεδούχους με τρίποντο του York

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, μικρή εκδορά στο χέρι του Χρυσικόπουλου που βγήκε προσωρινά για να πάρει τη θέση του ο Triche

3-3 με τρίποντο του Dillard

5-3

11-7 στο 4'

11-10 μειώνει ο Dillarrd με τρίποντο (4'30'')

Χρυσικόπουλος και Krubally στο παιχνίδι, αντί των Κόνιαρη και Καρρά

15-12 στο 6'

16-15 (μειώνει ο ΠΑΟΚ στον πόντο με τρίποντο του Χρυσικόπουλου)

3ο δεκάλεπτο

Dillard, Triche, Ζάρας, Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο

57-61 στο 34'

Καλάθι από τον Krubally, στο +6 (57-63) ο ΠΑΟΚ (36'15'')

57-65  με τον Ζάρας

60-65 με 3/3 βολές ο York (σε φάουλ για τρίποντο)

64-65, ενώ απομένει 1'41" για το τέλος, μειώνει στον πόντο η Bayreuth

Επίθεση για τον ΠΑΟΚ στα 67'' με το σκορ 64-65

66-65 προβάδισμα για την Bayreuth με καλάθι του Marei στα 23,8''

Η ομάδα μας δέχτηκε ένα σερί 9-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ!

Ασφυκτική πίεση από τους Γερμανούς, κανένα φάουλ από τους διαιτητές, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επίθεσή του, ήττα με 66-65 και 2η θέση στο τουρνουά