Λύγισε στο τέλος

Ακόμη μία ενθαρρυντική εμφάνιση για τον Π.Α.Ο.Κ. στη Ρουμανία για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Ακόμη μία ενθαρρυντική εμφάνιση για τον Π.Α.Ο.Κ. στη Ρουμανία στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστική για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε με 34-23 στην Κωστάντζα από την τοπική ομάδα, όμως, απέδειξε ότι όσο περισσότερο αγωνίζεται στο κορυφαίο διασυλλογικό πρωτάθλημα, τόσες περισσότερες εμπειρίες συλλέγει.

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε περίπου 1800 φίλους του χάντμπολ, από τους οποίους, γύρω στους 50 ήταν και Θεσσαλονικείς εκδρομείς από το σύνδεσμο του Λέμμυ και τις Δυτικές Συνοικίες, οι οποίοι δε σταμάτησαν δευτερόλεπτο να ενθαρρύνουν τους παίκτες του Στέλιου Σειρεκίδη στην προσπάθεια της ομάδας για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Π.Α.Ο.Κ. ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μετά από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-6. Από κει κι έπειτα όμως, οι Ρουμάνοι ανέβασαν την απόδοση τους φτάνοντας στο κλείσιμο του ημιχρόνου τη διαφορά στο +5 (14-9). Το επόμενο δεκάλεπτο μετά την ανάπαυλα ήταν ασπρόμαυρο. Ο Π.Α.Ο.Κ. κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και σε συνδυασμό από την τρομερή υποστήριξη των εκδρομέων του, η ομάδα του Στέλιου Σειρεκίδη, κατάφερε να μειώσει το σκορ με τη λήξη του 4ου δεκαλέπτου στα 3 γκολ (20-17) και να κάνει το ματς ντέρμπι.

Κάπου εκεί όμως οι Ρουμάνοι αφυπνίστηκαν και σε συνδυασμό με την εξαιρετική τους άμυνα και την εκτελεστική δεινότητα του Τομά που ολοκλήρωσε το ματς με 13 γκολ, περιόρισαν τον Π.Α.Ο.Κ. σε παθητικό ρόλο, φτάνοντας στο τέλος με μια διψήφια διαφορά (34-23) που δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 4-4, 10-7, 14-9 (ημ) 20-16, 26-20, 34-23

Κοστάντζα (Ζ. Κούρτες): Στανέσκου, Πάβλοβιτς 2, Σουτς 2 , Νοκολάε, Μπαϊσεάνου 2 , Τομά 13 , Ποπέσκου 1, Σαντόβεατς 3, Ντιμάσε 2, Αντζιτς 1, Σάμπου 3, Σέπρεγκι, Μουρεσάν 1, Μπουριτσέα 3, Σίμιτς 1, Κούκοβιτς

Π.Α.Ο.Κ. (Στ. Σεϊρεκίδης): Κόμινεκ, Μισυρλής, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Πετρίδης 1, Ναουμίδης, Τσακίρης 4, Ευαγγελίδης 6, Μάρκοβιτς 4, Σεβαστίδης 2, Ριγανάς 1

6. A.C. PAOK 214 : 309 (-95) 2

Επόμενο παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη 3/3/2010 στο Κλειστό του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στις 20.00 A.C. PAOK (GRE) vs Chekhovskie Medvedi (RUS) ενώ για το πρωτάθλημα, ο Δικέφαλος το ερχόμενο Σάββατο αντιμετωπίζει τον ουραγό Κύδωνα Χανίων.