Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Κυψέλη

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε το απόγευμα στην Κυψέλη από τον Πανελλήνιο ο ΠΑΟΚ
Δεν μπόρεσε να κάνει το πρώτο βήμα  η ομάδα βόλλεϋ του "Δικεφάλου" και να αιφνιδιάσει τον  Πανελλήνιο στο πρώτο από τα ματς  μιας σειράς παιχνιδιών,  που στο τέλος της θα έχει σαν  έπαθλο την έξοδο στο  Challenge Cup της περιόδου 2010-2011.

Ασφαλώς οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα πλήρωσαν την αγωνιστική   απραξία του ενός περίπου μήνα. Παρά το γεγονός ότι πήραν το πρώτο σετ  με 18-25, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και δείχνοντας ότι θα παλέψουν για το "break"  του πλεονεκτήματος της έδρας που είχε εξ αρχής  ο Πανελλήνιος, στο τέλος δεν τα κατάφεραν.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σετ αντέδρασαν και ισοφάρισαν  το παιχνίδι σε 1-1 μάλλον εύκολα (25-18) αφού κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει από την αρχή... Ο ΠΑΟΚ  στη συνέχεια  πολέμησε πάρα πολύ για να επικρατήσει στο 3ο σετ, στο οποίο άλλαξε   το προβάδισμα πολλές φορές "χέρια". Τελικά ο Πανελλήνιος επικράτησε με 25-23 πάρα πολύ δύσκολα παίρνοντας έτσι το πιο καθοριστικό σετ του παιχνιδιού .

Στο τελευταίο σετ του αγώνα η ομάδα φάνηκε να μην έχει τα ψυχολογικά αποθέματα να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω και υπέκυψε στις διαθέσεις των γηπεδούχων που έφτασαν εύκολα στο 25-16 κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 18-25, 25-18, 25-23, 25-16

Πανελλήνιος (Οικονομόπουλος): Κατσανεβάκης 1 (1/2 επ.), Γκενς 7 (3/7 επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Παπάζογλου 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (2/4 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Σάκι 18 (16/23 επ., 61% υπ. - 36% άριστες), Ντα Σίλβα 17 (16/26 επ.) / Κάπελλας -λ 81% υπ. - 56% άριστες, Καρανικολάου 9 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ρουμελιώτης 6 (5/8 επ., 67% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1, Παγιάν.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Ντίνας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χιετάνεν 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Πλίκας 3, Μπρούνερ 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ογιανσίβου 19 (17/27 επ., 2 άσοι), Λινς 12 (10/18 επ., 77% υπ. - 77% άριστες) / Δημητρακόπουλος -λ 65% υπ. - 38% άριστες, Χατζηλιάδης 1, Αλμαλής, Ωρολογάς, Παντακίδης 1

Σε δηλώσεις του ο Γιάννης Μέλκας τόνισε: «Ήρθαμε για να πάρουμε τη νίκη, αλλά μετά το πρώτο σετ φάνηκε ότι ο Πανελλήνιος είναι καλύτερος αγωνιστικά και ψυχολογικά αφού εμείς είχαμε μείνει εκτός αγώνων για 5 εβδομάδες. Χάσαμε βέβαια ευκαιρία στο β' και γ' σετ, αλλά τώρα θέλουμε τη νίκη στο επόμενο ματς».

Θυμίζουμε ότι η σειρά ολοκληρώνεται σε 2 νίκες, ενώ το επόμενο παιχνίδι θα γίνει την Πέμπτη (29/4) στην Paok Sports Arena