Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα!

Από acpaok.gr: Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΑΟ Λαμίας με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα, πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του «Στρατηγού» της Θύρας 4, Μάκη Μαυρομιχάλη.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, δείχνοντας από νωρίς την διαφορά δυναμικότητα μεταξύ των δύο ομάδων, και με επιθέσεις τις Κάφρεϊ και Στράντζαλη πήρε διαφορά, 9-4. Η ομάδα της Λαμίας μείωσε στον πόντο, 12-11, ωστόσο με καλά σερβίς και μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 20-14. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο με πόντο της Πολυνοπούλου να κάνει το 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Φενόλιο μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τις Ηλιοπούλου, Λιάγκη, Μπιτσακτσή και Τερζόγλου. Η Λαμία μπορεί να μπήκε καλύτερα, 2-7, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο και έφερε το σετ στα... μέτρα του, 17-10, χάρη στα πολύ καλά σερβίς της Ηλιοπούλου. Σ' εκείνο το σημείο ο Ιταλός τεχνικός του ΠΑΟΚ πέρασε τις Μερτέκη και Αρμουτσή, ανοίγοντας περισσότερο το ροτέισον, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-18.

Σ' ένα ισορροπημένο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, μην αφήνοντας η μία την άλλη να ξεφύγει, 15-15. Σ' εκείνο το σημείο μπορεί η Λαμία να έκανε ένα 0-2 σερί, 15-17, ωστόσο ο Δικέφαλος απάντησε κάνοντας την ανατροπή, 20-17. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έφεραν το σετ σε... ισορροπία, 21-21, με το τρίτο σετ να αποκτά «άγρια ομορφιά». Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 4-0 σερί, 25-21, κερδίζοντας στη συνέχεια το σετ και το παιχνίδι, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 25 Μαρτίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΑΟ Θήρας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-21)