Έμεινε επιθετικά χαμηλά και το... πλήρωσε

Από acpaok.gr: Για την 7η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Λευκάδα, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 19 Νοεμβρίου, την τοπική Νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 62-55.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κολλάτου, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη, Θεοδώρου και Ουίλιαμς.

Νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στις πρώτες τους επιθέσεις, στα πρώτα ενάμιση λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που με τρίποντο της Δαμουλάκη «άνοιξαν» το σκορ, 3-0, ενώ στην συνέχεια πήραν και μία μικρή διαφορά, 7-1. Ο Δικέφαλος με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον μείωσε, 7-4, ενώ στη συνέχεια με δίποντο της Καρλάφτη η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, 9-7. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, απαντώντας με σερί 5-0, 14-9. Με τρίποντο της Κολλάτου ο ΠΑΟΚ μείωσε, 16-12, ενώ με καλάθι της Καρλάφτη πλησίασε στο καλάθι, 16-14. Η Τέιλορ ευστόχησε σε βολή 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, 17-14, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκέλαπτο, ο Άγγελος Αγγελίδης πέρασε στο παιχνίδι τις Κιλαζίδου και Κατσαμούρη στο βασικό σχήμα, θέλοντας να δώσει «ανάσες». Ο Δικέφαλος δεν μπήκε καλά στην αρχή, κάτι το οποίο «πλήρωσε». Η Νίκη με σερί 12-0, πήρε διψήφιο προβάδισμα, 29-14, το οποίο «στρίμωξε» τον ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με 0-6 σερί «ψαλιδίζοντας» την διαφορά, 29-20. Η συνέχεια δεν άλλαξε πολλά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πόντους η μία μετά την άλλη, μέχρι το τελικό του πρώτου μέρους, 34-24.

Στην επανάληψη, η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με πολλά λάθη και άστοχες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες. Στο πρώτο δίλεπτο αμφότερες οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν προς το καλάθι. Με Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ μείωσε 34-26, δημιουργώντας σκορ στο δεύτερο μέρος. Ο Δικέφαλος έφερε το παιχνίδι στα... μέτρα του στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, μειώνοντας στους έξι, 36-30, ενώ στη συνέχεια με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον μείωσε ακόμα περισσότερο, 38-33. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους εννιά, 47-38, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να τα δώσει όλα, με στόχο να επιστρέψει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει τη νίκη. Μ' ένα γρήγορο 2-8 ο Δικέφαλος μείωσε στο τρίποντο, 49-46, και μετέφερε το άγχος στις γηπεδούχες. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να πάρουν... κεφάλι στο σκορ, ωστόσο ήταν άστοχες σε κρίσιμα σημεία, με τη Νίκη να το εκμεταλλεύεται αυτό. Διατηρώντας μία διαφορά επτά πόντων τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, 57-50, οι γηπεδούχες κράτησαν χαμηλά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να επιστρέψει, γνωρίζοντας την ήττα με 62-55.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, στις 30 Νοεμβρίου, εντός έδρας, απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-24, 62-55