Η ποδοσφαιρική ιστορία έγραψε…

Από paok24.com: Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Βόλο στην Τούμπα μετατράπηκε σε... εφιάλτη για τον Δικέφαλο ο οποίος είδε το 4-1 του πρώτου ημιχρόνου να γίνεται 4-4 στο δεύτερο μέρος και την ομάδα της Μαγνησίας να φεύγει με ένα ανέλπιστο βαθμό από τη Θεσσαλονίκη.

Ένα ματς που ποδοσφαιρικά περνάει στην ιστορία, μιας και πολλά ήταν τα ρεκόρ που καταγράφηκαν ή έσπασαν, με την SuperLeague να τα παρουσιάζει στην επίσημη ιστοσελίδα της.

Η μεγαλύτερη ανατροπή στην Τούμπα!

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του, που ο ΠΑΟΚ δεν κερδίζει αγώνα της έδρας του, αν και προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά! Κάτι τέτοιο του έχει συμβεί τρεις φορές στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League, αλλά εκτός έδρας. Τις δύο ήλθε ισόπαλος, ενώ την άλλη έχασε, από την ΑΕΛ στη μεγαλύτερη ανατροπή που έχει υποστεί στην ιστορία του.

Αναλυτικά...

20.04.2008: ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 4-3 από 0-3 (44′ κεφαλιά Κώτσιος, 59′ σουτ Μετίν, 64′ πέναλτι Ζουράφσκι, 72′ πέναλτι Ζουράφσκι – 9′ σουτ Αθανασιάδης, 30′ κεφαλιά Μπαλάφας, 41′ σουτ Αθανασιάδης).

20.01.2002: Παναχαϊκή – ΠΑΟΚ 3-3 από 0-3 (64′ σουτ Ιστιόλ, 66′ αυτογκόλ Μπορμπόκης, 75′ σουτ Κομίνχες – 30′ σουτ Γιασουμής, 32′ κεφαλιά Γ. Χ. Γεωργιάδης, 57′ σουτ Γ. Χ. Γεωργιάδης).

27.03.2014 Απόλλων – ΠΑΟΚ 3-3 από 0-3 (40′ πέναλτι Πετρόπουλος, 45′ κεφαλιά Δεληζήσης, 86′ κεφαλιά Πετρόπουλος – 16′ πέναλτι Λούκας, 27′ σουτ Κατσικάς, 37′ σουτ Λούκας).

"Γεμάτο" πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ

Ο Βόλος προηγήθηκε με τον Τομ Φαν Βερτ, που πέτυχε το πέμπτο του γκολ σε έξι παιχνίδια. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με το Γιαννούλη, ένα γκολ που ήταν το 100ο που δέχτηκε ο Βόλος στην κατηγορία. Και ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε τέσσερα γκολ και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το 4-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε να πετύχει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο από τις 31 Ιανουαρίου 2021, όταν νίκησε 5-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Τότε τα πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ πρόσφατα.

Στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ είχε να πετύχει σε επίσημο αγώνα από τις 23 Ιουλίου 2015, ΠΑΟΚ Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 6-0 (4-0 ημίχρονο). Σε αγώνα πρωταθλήματος η Τούμπα είχε να δει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 28 Σεπτεμβρίου 2014 ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0 (4-0).

Τέσσερα γκολ σε 18 λεπτά!

Ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι θα πάρει το παιχνίδι, όταν μέσα σε διάστημα 18 λεπτών, από το 24' ως και το 42', πέτυχε τέσσερα γκολ!

Σε επίσημο αγώνα το είχε ξανακάνει πρόσφατα, στις 26 Νοεμβρίου 2020, όταν νίκησε με 4-1 την Αϊντχόφεν στο Europa League με 4-1. Τα γκολ είχαν μπει επίσης σε 18 λεπτά (48′ σουτ Σβαμπ, 56′ σουτ Ζίβκοβιτς, 58′ σουτ Τζόλης, 66′ σουτ Ζίβκοβιτς).

Στο πρωτάθλημα όμως για να βρει κανείς τέσσερα γκολ σε τόσο μικρό διάστημα, πρέπει να ανατρέξει στις 21 Μαίου 2000, όταν ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει την Καβάλα 5-0, βάζοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τέσσερα από αυτά μέσα σε 14 λεπτά (31′ σουτ Ναλιτζής, 33′ σουτ Καφές, 40′ πέναλτι Ναλιτζής, 45′ σουτ Φρούσος)!

Το σπάνιο 4-4!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο Βόλος φτάνει το σκορ στο 4-3, ο ΠΑΟΚ δεν σκοράρει με πέναλτι που κέρδισε και τελικά οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν σε 4-4!

Δεν είναι και από τα πιο συνηθισμένα σκορ το 4-4. Εμφανίστηκε για 12η φορά στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League. Φυσικά ήταν το πρώτο για την ομάδα του Βόλου, αλλά τρίτο για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκη έχει άλλη μια φορά 4-4 στην Τούμπα, στις 20 Σεπτεμβρίου 1999, με αντίπαλο την ΑΕΚ. Και μια στη Ριζούπολη στις 12 Απριλίου 1998, με αντίπαλο τον Απόλλωνα εκτός έδρας.

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ θα θυμούνται και ένα ακόμα εντυπωσιακό 4-4, αυτό με την Ατλέτικο Μαδρίτης για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ στις 4 Νοεμβρίου 1997.

Από το ιστορικό 3-5 του 1973...

Ο Βόλος έγινε μάλιστα η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που πετυχαίνει τουλάχιστον τέσσερα γκολ στην έδρα του ΠΑΟΚ μετά από 48 και πλέον χρόνια! Δεν το είχε κάνει άλλη ομάδα, από τότε που η Παναχαϊκή, στις 22 Απριλίου 1973, είχε νικήσει με 5-3 στην Τούμπα.