Μοιρασμένες… πρεμιέρες

Απο inpaok.com: Ο ΠΑΟΚ στις πρεμιέρες των play off του ελληνικού πρωταθλήματος
Πηγή: inpaok.com

Ο ΠΑΟΚ δε λείπει σχεδόν ποτέ από τη διαδικασία των ελληνικών play off, έχοντας εννιά συμμετοχές σε δέκα διοργανώσεις.

Οι πρεμιέρες του Δικεφάλου είναι απόλυτα μοιρασμένες μετρώντας τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Ως γηπεδούχος δε, τα ξεκινήματά του είχαν τρεις νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες.

Αναλυτικά:

2007-2008

Πρώτη χρονιά των play off στο ελληνικό Πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 2007-08, ωστόσο σ' αυτά δεν μετείχε ο ΠΑΟΚ. Ο λόγος δεν ήταν άλλος από την κατάταξη στην κανονική διάρκεια της σεζόν, όταν με συγκομιδή 35 βαθμών είχε καταλάβει την 5η θέση.

2008-09

Την επόμενη χρονιά όμως έκανε ντεμπούτο καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στην κανονική περίοδο με 63β., οκτώ πίσω από την κορυφή. Για την 1η αγωνιστική λοιπόν, υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Τούμπας, σ' έναν αγώνα που έχασε τον Πάμπλο Γκαρσία με κόκκινη στο 44′ και γνώρισε την ήττα χάρη σε γκολ του Καραγκούνη στο 87′.

2009-10

Τη σεζόν 2009-2010, στην κανονική περίοδο ένας βαθμός λιγότερος, ήτοι 62, ίδια απόσταση από την κορυφή αλλά τρίτη θέση στη βαθμολογία. Η πρεμιέρα τον βρίσκει στο ΟΑΚΑ, κόντρα στην ΑΕΚ σε μια αναμέτρηση χωρίς γκολ, μένοντας και οι δύο ομάδες στο μηδέν.

2010-2011

Πιο δύσκολα ήταν τα πράγματα ένα χρόνο μετά καθώς το τέλος της κανονικής περιόδου τον βρίσκει στην τέταρτη θέση, με απολογισμό 48β, 25 πίσω από την πρώτη θέση. Ξεκίνησε τα πλέι οφ ως γηπεδούχος απέναντι στον Παναθηναϊκό, κόντρα στον οποίον επικράτησε 2-1 χάρη στα γκολ των Αθανασιάδη (57') κι Ελ Ζαρ (75'), ενώ για το «Τριφύλλι» μείωσε στο 79' ο Σισέ.

2011-2012

Τρίτη θέση με 50β. τη σεζόν 2011-12, είκοσι τρεις μακριά από την πρώτη θέση. Με γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη junior στο 87' κάνει ... «ποδαρικό» με το δεξί κόντρα στην ΑΕΚ ως γηπεδούχος.

2012-13

Το τέλος της κανονικής περιόδου 2012-13 τον βρίσκει στη δεύτερη θέση με 62β., δέκα πέντε πίσω από τον πρώτο. Η πρεμιέρα των play off τον βρίσκει στο Περιστέρι, όπου ο Σαλπιγγίδης ανοίγει μεν το σκορ στο 60' αλλά αρχικά ο Ινγκλέσιας ισοφαρίζει στο 72' κι ο Σουμπίνιο στο 90' ολοκληρώνει την ολική ανατροπή για τον Ατρόμητο.

2013-14

Δεύτερη θέση και τη χρονιά 2013-14, αυτήν τη φορά με 69β., 17 πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας. Ξεκινάει το πρόγραμμά του στην Τούμπα κι ο Αστέρας Τρίπολης του βάζει δύσκολα με τον Μπαράλες ν' ανοίγει το σκορ στο 12'. Τελικά, καταφέρνει να ισοφαρίσει με έναν ποδοσφαιριστή που βρίσκεται και σήμερα στην ομάδα κι αυτός δεν είναι άλλος από τον Στοχ, στο 59' για το τελικό 1-1.

2014-15

Άλλη μια πρεμιέρα που βρήκε τον «Δικέφαλο» στο Περιστέρι ήταν τη σεζόν 2014-15. Ο Αγκουαζί στο 7' έδωσε προβάδισμα στον Ατρόμητο κι ο Φακούντο Περέιρα στο 32' διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια με 65β., έναν πίσω από τη δεύτερη θέση και δέκα τρεις πίσω από την πρώτη.

2015-16

Για πρώτη φορά έπειτα από χρόνια, επιστρέφει στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου με συγκομιδή – μόλις – 45β., σαράντα ολόκληρους από την κορυφή της βαθμολογίας. Ξεκινάει με την ΑΕΚ στην Τούμπα, βρίσκεται πίσω στο σκορ με γκολ του Γιόχανσον στο 44' αλλά βρίσκει απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα με τον Ροντρίγκες στο 61' και στη συνέχεια με τον Μυστακίδη στο 83' για το 2-1.

2016-17

Σε αντίθεση με την προηγούμενη σεζόν αυτήν του 2016-17 ήταν μια από τις πλέον «σκληρές» για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Τερματίζει δεύτερος με 61β., έξι βαθμούς λιγότερους από τον πρώτο. Παρόλα αυτά, γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα και πάλι στην Τούμπα και πάλι με την ΑΕΚ, χάρη στο γκολ του Ντίντακ στο 10'.