Η προϊστορία με Λεβαδειακό (εντός)...

Δεν είναι ιδιαίτερα πλούσια η προϊστορία των αγώνων του ΠΑΟΚ με τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, καθώς οι Βoιωτοί πρωτοεμφανίστηκαν στην μεγάλη κατηγορία μόλις το 1987!

Στα δεκαοχτώ παιχνίδια που έγιναν με τον ΠΑΟΚ γηπεδούχο ο Δικέφαλος μετράει 16 νίκες, ο Λεβαδειακός μία και ένα ματς τελείωσε ισόπαλο. Τα τέρματα είναι 45-8 υπέρ μας.

Αναλυτικά η προϊστορία.

1987-88, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 4-1 σε παιχνίδι που έγινε στις 14/2/1988.  Σκόρερ: Bannon (2'), Bannon (25'), Bannon (66'), Μπορμπόκης (80') - Κάβουρας (84')

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Μαυρέας, Καραγεωργίου, Σκαρτάδος, Μήτογλου, Λ. Παπαϊωάννου (53' Σερέτης), Μαυρομάτης, Λαγωνίδης, Αλεξανδρίδης, Bannon (78' Nikic), Στ. Μπορμπόκης.

1988-89, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-0

1989-90, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-1 (Σμολ, Μαγντί)

1990-91, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-3 (Σκαρτάδος, Αναστασιάδης )

1993-94, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-0 (Μπορμπόκης, Αλεξίου)

1994-95, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 0-0

2005-06, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-1 (Σαλπιγγίδης 2, Γιασεμάκης)

2007-08, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 1-0 (Λάκης)

2008-09, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-1 (Μουσλίμοβιτς 2, Μπακαγιόκο)  Για την ομάδα της Βοιωτίας μείωσε ο Montoya στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, μετά από λάθος του Κώστα Χαλκιά.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Δάρλας, Μαλεζάς, Contreras, Sznaucner, Π. Κωνσταντινίδης (66' Μπαλάφας), Conceicao (86', Λάκης), Ivic, Veron, Bakayoko (86' Ηλιάδης), Muslimovic.

2009-10, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-0 (Βιεϊρίνια, Φιλομένο, Κουτσιανικούλης)

{dailymotion}xnfqk8{/dailymotion}

2011-12, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-1 (Ίβιτς, Αθανασιάδης 2). Στο γήπεδο βρέθηκαν οι Contreras και Vierinha που αποχαιρέτησαν μέσα σε φορτισμένο συγκινησιακά κλίμα τον κόσμο του ΠΑΟΚ...

2012-13, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 1-0 (Λίνο 69'). O λίγος κόσμος (περίπου 6.000) που βρέθηκε στην Τούμπα είδε έναν ΠΑΟΚ να πιάνει μέτρια απόδοση και να φτάνει σε μια δύσκολη νίκη έχοντας σαν κορυφαίο παίκτη και σκόρερ του τον Λίνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο (81' Σταφυλίδης), Ιντζίδης, Κουμάλο, Κωνσταντινίδης, Ρομπέρ (58' Λόρενς), Φωτάκης, Λάζαρ, Κάτσε, Σαλπιγγίδης (86' Πόποβιτς) και Αθανασιάδης

2013-14, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-0 (Κατσικάς 10', Τζιόλης 81΄και Κλάους 83'). Ο Δικέφαλος μπορεί να πέτυχε 3 γκολ απέναντι στο Λεβαδειακό, δεν απέδωσε όμως τα αναμενόμενα και θα έμπαινε σε περιπέτιες αν ο επόπτης δεν ακύρωνε το καθαρό τέρμα του Ορτέγκα στο 79' και το παιχνίδι ερχόταν στα ίσια...

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Λίνο, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Κατσικάς, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας (84' Πόζογλου), Στοχ (78' Ολίσε), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (63' Βούκιτς)

2014-15, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 1-0 στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής, χάρη σε γκολ του Δημ. Παπαδόπουλου από την άσπρη βούλα.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Ρατς, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Τζιόλης, Νομπόα (82' Κίτσιου), Μακ, Περέιρα (74' Πόζογλου), Παπαδόπουλος (93' Κουλούρης).

2015-16, ΠΑΟΚ -Λεβαδειακός 2-0, για την 29η αγωνιστική. Στο 80ό λεπτό ο Λέοβατς με φοβερό σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Κάτσε, άνοιξε το σκορ και  στο 89' ο Μακ μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας και δυνατό αριστερό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στον ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Κάτσε (90' Τσίμιροτ), Τζιόλης, Χαρίσης, Πέλκας (60' Κοροβέσης), Ροντρίγκεζ (91' Κούστα), Μακ.

2016-17, ΠΑΟΚ Λεβαδειακός  3-0 για την 16η αγωνιστική. Στο 20ό λεπτό ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Μάτος στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και αυτός έκανε το 1-0. Στο 42' ο Μεντί δέχτηκε σωστά την 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κάμπος, αφήνοντας την ομάδα του με «10»... Στο 57ο λεπτό, ο Περέιρα μετά από συνδυασμό Κάμπος - Μπίσεσβαρ σκόραρε και στο 77ο λεπτό, σέντρα του Κάμπος, κεφαλιά του Κλάους απόκρουση του Ναμάσκο και στη συνέχεια ο Περέιρα με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελιό 3-0.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο (72' Μαλεζάς), Βαρέλα, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάνιας, Πέλκας (57' Περέιρα), Αθανασιάδης (77' Μυστακίδης) και Κάμπος.

2017-18, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 5-0 στις 6/1/2018 για την 16η αγωνιστική! Μάτος στο 18', Κάμπος στο 48' και στο 59', Πρίγιοβιτς στο 57' και 89', σημείωσαν τα γκολ που χάρισαν στον ΠΑΟΚ μια ευρεία σε έκταση νίκη!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (46' Τσίμιροτ), Πέλκας (77' Κουλούρης), Κάμπος, Λημνιός (64' Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς.

2018-2019, ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 5-0 στις 21/4/2019, με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται και μαθηματικά πρωταθλητής της Super League, σε μια Τούμπα που δεν έπεφτε καρφίτσα! Τα γκολ της νίκης μας τα σημείωσαν οι Σάκχοφ (2', 60'), Μπίσεσβαρ στο 4' με πέναλτι αλά Πανένκα, Βαρέλα στο 50' και ο Σφιντέρσκι στο 81'. Τρομερή και ανεπανάληπτη στιγμή στις καθυστερήσεις με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να μπαίνει στη θεση του Πέλκα και την Τούμπα να αποθεώνει τον ηγέτη αυτής της ομάδας!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος (69' Ζαμπά), Βαρέλα (78' Βαρέλα), Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας (91' Βιεϊρίνια), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Τα επόμενα τρία χρόνια ο Λεβαδειακός αγωνιζόταν στη Super League 2 ...