Φιλικό με τη Λέφσκι Σόφιας το 1928!

Από aspromavresistories.blogspot.com: Άλμα πίσω στον χρόνο κάνουν οι "ασπρόμαυρες ιστορίες" και μας μεταφέρουν στο μακρινό 1928, σαν σήμερα στις 20/9!

Ο ΠΑΟΚ, που μετρούσε μόλις δύο χρόνια ζωής, υποδέχτηκε στο παλιό γήπεδο της γριάς, την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Λέφσκι Σόφιας, στο πρώτο αναμεταξύ τους φιλικό που έδωσαν οι δύο ομάδες στην ιστορία τους. Η Λέφσκι είχε ιδρυθεί 14 χρόνια νωρίτερα και ήδη ήταν ένα γνωστό όνομα στον ευρωπαϊκό χώρο ...

Το παιχνίδι έγινε παρουσία αρκετών θεατών και οι φιλοξενούμενοι είχαν στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή πιέζοντας την άμυνά μας με επιθέσεις κατά κύματα. Ο ΠΑΟΚ άντεξε και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Λέφσκι προηγήθηκε με γκολ του Πέσεφ.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε! Ο Βεντουρέλης εκτέλεσε φάουλ, ο Μαζνίκοφ βγήκε για να αποκρούσει, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του αριστερού μπακ και κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο τελευταίο 5λεπτο, όταν χάρη σε γκολ των Πέσεφ και Μιχαήλοφ οι Βούλγαροι πήραν τη νίκη...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Βεντουρέλης, Σαρρής, Ανδρεάδης Β., Ανδρεάδης Κ., Γεωργιάδης, Μακαρονόπουλος, Παντερμαλής, Πάγκαλος (Μαλαξόπουλος), Τσολακίδης, Λιανόπουλος

Λέφσκι: Μαζνίκοφ, Βίτκοφ, Νικόλοφ, Εφρέμοφ, Δημητρόφ, Λοζάνοφ, Πετρούνοφ, Κύροφ, Μεχούλοφ, Πέσεφ, Πάντσεφ