Τραγικά λάθη και πολύ βαριά ήττα!

Για την 6η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ έχασε με το βαρύ 4-0, εκτός έδρας από την ΑΕΚ ...

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα λάθη του στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ στην OPAP Arena, προσπάθησε να αντιδράσει, πάλεψε, αλλά στο φινάλε κατέρρευσε και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 για την 6η αγωνιστική των Play Offs της Stoiximan Super League 2022-23.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στην αναμέτρηση, πίεσε ψηλά, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, πάτησε περιοχή, αλλά τα πάντα άλλαξαν στο 9ο λεπτό.

Ο Κάργας είδε απευθείας κόκκινη από τον Στίλερ, μετά από χρήση του VAR, για μαρκάρισμα στον Γιόνσον στην μεσαία γραμμή. Ο Κεντζιόρα γύρισε στο κέντρο της άμυνας, ο Α.Ζίβκοβιτς αγωνίστηκε ως δεξί μπακ και η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο κι άρχισε να πιέζει για το γκολ.

Ο Δικέφαλος μετά την ψυχρολουσία της αποβολής έκανε εύκολα λάθη στο δικό του μισό και στο 20′ το πλήρωσε με τον Τσούμπερ να ανοίγει το σκορ.

Στο 25′ ο Μουκουντί μετά από εκτέλεσε κόρνερ έκανε το 2-0 κι απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ανέκτησε την ψυχραιμία της, κυκλφορόρησε τη μπάλα, ενώ είχε και κάποιες καλές στιγμές για να βρει γκολ, χωρίς αποτέλεσμα.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τον ΠΑΟΚ να το παλεύει και να προσπαθεί, αλλά την ΑΕΚ να έχει την ψυχολογία και το αριθμητικό πλεονέκτημα και να βρίσκει δύο ακόμα γκολ, ένα με τον Λιβάι Γκαρσία στο 77′ κι ένα με τον Φερνάντες στο 86′.

Ο ΠΑΟΚ, όπως δήλωσε κι ο Ράζβαν Λουτσέσκου αμέσως μετά τη λήξη, πρέπει να διαγράψει το παιχνίδι από το μυαλό του, να ανασυνταχθεί άμεσα και να βγάλει αντίδραση στην επικείμενη αναμέτρηση κόντρα στον Άρη στην Τούμπα, που κρίνει πολλά στη μάχη με τον Ολυμπιακό για την τρίτη θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Πινέδα (58′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (69′ Πάολο Φερνάντες), Τσούμπερ (79′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (79′ Φαν Βέερτ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Κεντζιόρα , Ίνγκασον (67′ Σάστρε ), Κάργας , Ράφα Σοάρες , Ντάντας (75′ Φιλίπε Σοάρες ), Σβαμπ , Ελ Καντουρί (75′ Ολιβέιρα ), Κωνσταντέλιας (75′ Μπίσεσβαρ ), Α.Ζίβκοβιτς , Μπράντον (21′ Νάσμπεργκ ).

................................

86ο λεπτό: 4-0 ο Φερνάντες

83ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι απέκρουσε το σουτ του Μάνταλου

80ό λεπτό: Φαν Βέερτ στη θέση του Γκαρσία και Γαλανόπουλος αντί του Τσούμπερ

77ο λεπτό: 3-0 με Γκαρσία

75ο λεπτό: Ολιβέιρα, Μπίσεσβαρ και Φελίπε Σοάρες μπήκαν και βγήκαν οι Κωνσταντέλιας, Ντάντας και Ελ Καντουρί

74ο λεπτό: Σουτ του Τσούμπερ άουτ

71ο λεπτό: Ο Κοταρσκι απέκρουσε το σουτ του Φερνάντες

70ό λεπτό: Φερνάντες στη θέση του Γκατσίνοβιτς και ο Ελίασον στη θέση του Άμραμπατ

67ο λεπτό: Σάστρε στη θέση του Ίνγκασον

60ό λεπτό: Κίτρινη στον Άμραμπατ για φάουλ στον Νάσμπεργκ.

58ο λεπτό: Μάνταλος στη θέση του Πινέδα

56ο λεπτό: Ευκαιρία για την ΑΕΚ, σουτ του Τσούμπερ άουτ

53ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Χατζισαφί

Ξεκίνησε η επανάληψη

45+2': Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Γκατσίνοβιτς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ

3 τα λεπτά των καθυστερήσεων

41ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, πολύ καλή προσπάθεια του Κωνσταντέλια από τα αριστερά που βγαίνει απέναντι από τον Αθανασιάδη αλλά πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Σβαμπ

25ο λεπτό: 2-0 για την ΑΕΚ ο Μουκουντί από κόρνερ

22ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ. Πάλι λάθος πάσα του Κοτάρσκι, χάνει την μπάλα ο Σβαμπ και τον Τσούμπερ να σκοράρει μετά από ασίστ του Γιόνσον

21ο λεπτό: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Νάσμπεργκ μπαίνει στη θέση του Μπράντον, Καντουρί στη κορυφή της επίθεσης

17ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΕΚ με τον Πινέδα να κάνει σέντρα, Λιβάι Γκαρσία παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

16ο λεπτό: Τεράστιο λάθος του Κοτάρσκι που πουλάει την μπάλα και με τον Κροάτη να είναι εκτός εστίας, ο Γιόνσον σουτάρει και αστοχεί.

13ο λεπτό: Ο Κεντζιόρα έχει πάει στα στόπερ και ο Αντρίγια σε θέση μπακ όσο Νάσμπεργκ και Σάστρε κάνουν ζέσταμα

12ο λεπτό: Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον ΠΑΟΚ. Ο Κεντζιόρα προσπαθεί να πάρει την κεφαλιά, διώχνει ο Χατζισαφί

10 λεπτό: Ελέγχεται η φάση στο VAR και βγαίνει κόκκινη στον Κάργα!

9ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάργα για τάκλιν από πίσω στον Γιόνσον

Έναρξη του ματς με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρόταμ Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (70' Ελίασον), Πινέδα (58' Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70' Φερνάντες), Τσούμπερ (80' Γαλανόπουλος), Γκαρσία (80' Φαν Βέερτ). Αναπληρωματικοί: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Φαν Βέερτ, Ελίασον Φερνάντες

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κάργας, Ίνγκασον (67' Σάστρε), Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας (75' Φιλίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (75' Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (77' Ολιβέιρα), Μπράντον (21' Νάσμπεργκ). Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Φιλίπε Σοάρες, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Ολιβέιρα, Τζίμας

...............................

Το pregame της αναμέτρησης

Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

20:30 Ξεκινούν ζέσταμα οι παίχτες του ΠΑΟΚ με αποδοκιμασίες από τον κόσμο της ΑΕΚ