Πληρώνει τις "αμαρτίες" του καλοκαιριού!

Τα πάντα στο ποδόσφαιρο, ειδικά στο ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου, κρίνονται στις λεπτομέρειες. Δύο λάθη στην ανάπτυξη από την πίσω ζώνη, ένα σε κάθε ημίχρονο, στοίχισαν στον ΠΑΟΚ κι ηττήθηκε με 2-0 στο ντέρμπι της OPAP Arena κόντρα στην ΑΕΚ για την 10η αγωνιστική της Super League 2022-23.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στην Αθήνα για να παίξει το ποδόσφαιρό του και να παλέψει για τους τρεις βαθμούς, παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες. Σάστρε , Ράφα Σοάρες και Κωνσταντέλιας πήραν θέση στην αρχική 11άδα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα κι ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Ο Κωνσταντέλιας στο 4′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κομπίνα η μπάλα του ήρθε μέσα στην περιοχή, έκανε το κοντρόλ, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Στο 8′ ο Ντόουγκλας έκανε σπουδαία προσπάθεια από δεξιά, έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Ολιβέιρα , αλλά αυτός με το κεφάλι δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες, πέρα από ένα τυχερό σουτ του Αραούχο, με τη μπάλα να κοντράρει και να αναγκάζει τον Κοτάρσκι να κάνει μία σπουδαία επέμβαση.

Στο 36′ η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία, μετά από τάκλιν του Αραούχο πάνω στο Ντάντας και ασίστ του Ελίασον. Το γκολ μάλιστα έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, με τον Κοτάρσκι να σταματάει δύο προσπάθειες τον Πινέδα και Γκαρσία.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πήρε τη μπάλα στα πόδια του, είχε την κατοχή σε μεγάλο ποσοστό, με την ΑΕΚ να δίνει χώρο, αλλά τους παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου να μην βρίσκουν τρόπο να φτάσουν στην εστία του Αθανασιάδη.

Μάλιστα η ΑΕΚ κατάφερε στο 61′ να διπλιάσει τα τέρματά της με τον Γκατσίνοβιτς να παίρνει την ασίστ από τον Ελίασον και να εκτελεί για το 2-0.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έμειναν στο δικό τους μισό, ο Λουτσέσκου έριξε στη μάχη όποιον παίκτη είχε διαθέσιμο, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

.................................

91ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουλιεράκη, άουτ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

81ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελίασον

Στο ίδιο λεπτό Κουαλιάτα στη θέση του Κωνσταντέλια

79ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Γκαρσία

67ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, μπήκαν Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ στις θέσεις των Ντάντας, Κούρτιτς, Νάρεϊ

64ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς και στον Ντόουγκλας

61ο λεπτό: 2-0 ο Γκατσίνοβιτς

56ο λεπτό: Κίτρινη και στον Σάστρε

51ο λεπτό: Κίτρινη στον Ολιβέιρα, ανύπαρκτη

Ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω στο σκορ με 1-0, μετά από το γκολ - δώρο που έκανε η άμυνά μας

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι σταμάτησε το σουτ του Γκαρσία

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντάντας

39ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι απέκρουσε το κοντινό σουτ του Πινέδα! Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Κούρτιτς

36ο λεπτό: 1-0 ο Γκαρσία

20ό λεπτό: Ο Κοτάρσκι σε κόρνερ το σουτ του Αραούχο. Η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Γκαρσία και άλλαξε πορεία

8ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με την κεφαλιά του Ολιβέιρα, μετά από σέντρα του Ντόουγκλας, να περνάει άουτ!

7ο λεπτό: ΟΓκατσίνοβιτς εκτέλεσε το (αυστηρό) φάουλ, κόρνερ η μπάλα

5ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κωνσταντέλια από πλάγια θέση να σουτάρει άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ στη σέντρα

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα (89' Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ελίασον (83' Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (76' Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (82' Μάνταλος), Γκαρσία, Αραούχο (89' Γαλανόπουλος). Αναπληρωματικοί: Χ"εμμανουήλ, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Τζαβέλλας, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σάστρε, Ντάντας (67' Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς (67' Σβαμπ), Αουγκούστο Ντόουγκλας, Κωνσταντέλιας (79' Κουαλιάτα), Νάρεϊ (67' Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα. Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Παναγιώτου, Φιλίπε Σοάρες, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Κουαλιάτα, Γκορντεζιάνι

............................

Δακρυγόνα έπεσαν έξω από το γήπεδο της χάρτινης, δύο ώρες πριν την έναρξη του αγώνα!

18:05 Έντονες αποδοκιμασίες προς τον Ραζβάν Λουτσέσκου από τους οπαδούς της αεκ (πέταξαν πλαστκά μπουκάλια με νερό), την ώρα που η ομάδα έκανε την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

Έκαναν καινούριο γήπεδο αλλά κουβάλησαν μαζί τους και όλα τα καραγκιοζλίκια του παρελθόντος! Επιστήμονες και αυτοί

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

18:43 Κοτάρσκι και Ζ.Ζίβκοβιτς ξεκίνησαν ζέσταμα

18:45 Σχεδόν γεμάτο το γήπεδο

18:53 Στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι για προθέρμανση, ακολούθησε και ο ΠΑΟΚ

Πηγή εικόνας: sdna.gr

Θυμίζουμε ότι ο Πολωνός Ντάνιελ Στεφάνσκι ορίστηκε από την ΚΕΔ, για να σφυρίξει τον αγώνα, βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Γκόλις και Ομπούκοβιτς με τέταρτο τον Κουτσιαύτη. Στο VAR θα βρίσκεται ο Μάλεκ Πάβελ με AVAR τον Μπούξμπαουμ.