"Πέταξε" βαθμούς και στη Λιβαδειά!

Για την 7η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τον Λεβαδειακό ...

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Λιβαδειά χωρίς τον τραυματία Ντόουγκλας Αουγκούστο , αλλά και τους Κουλιεράκη , Μιχαηλίδη και Μπράντον , με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να ρίχνει στη μάχη τους Κάργα , Ομάρ Ελ Καντουρί , αλλά και τους Τσαούση και Γκορντεζιάνι , με τον νεαρό φορ να παίρνει φανέλα βασικού για πρώτη φορά στην επαγγελματική του καριέρα.Ο Δικέφαλος μπήκε στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν βρήκε λύσεις να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 28′ με τον Ντάντας να κάνει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, αλλά τον Νάρεϊ να μην κάνει καλή επαφή απέναντι από τον Μάρκοβιτς.Στο 33′ ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα από αριστερά, κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Λύρατζης έστρωσε στον Κούρτιτς κι αυτός με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα άουτ.Στο 44′ ήρθε κι η πιο σημαντική στιγμή του πρώτου μέρους με τον Γκορντεζιάνι να κάνει εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή και τον Μάρκοβιτς να διώχνει με εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερη ένταση και στο 48′ έχασε απίθανη τριπλή ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Ο Λύρατζης γέμισε στην περιοχή, ο Κούρτιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Νάρεϊ στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα πάνω σε αντίπαλο αμυντικό, ενώ ο επερχόμενος Ελ Καντουρί πλάσαρε αλλά η μπάλα ακούμπησε σε παίκτη των γηπεδούχων κι έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Κάργας απείλησε με κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.Ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι τους Ολιβέιρα , Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια στο 61′ και στο 62′ o Δικέφαλος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κάργα να κάνει την κεφαλιά και τον Μπαχανάκ να διώχνει στη γραμμή, ενώ στην επαναφορά ο Ίνγκασον ήταν άστοχος.Στο 72′ ο Βιεϊρίνια αντικαταστάθηκε καθώς ένιωσε ενοχλήσεις και δεν μπορούσε να συνεχίσει, με τον Κωνσταντέλια να παίρνει τη θέση του και τον Α.Ζίβκοβιτς να οπισθοχωρεί σε ρόλο αριστερού μπακ.Στην επόμενη φάση ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ έκανε εξαιρετική κάθετη στον Νάρεϊ , αυτός παρά το μαρκάρισμα έμεινε όρθιος και πλάσαρε τον Μάρκοβιτς για το 0-1.Ο Λεβαδειακός πήρε ρίσκα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έψαξε την ισοφάρισε, ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους αλλά δεν κατάφερε να καθαρίσει τη νίκη και το πλήρωσε στο 90+3′. Μετά από απόκρουση του Κοτάρσκι σε γέμισμα από φάουλ μέσα στην περιοχή του Δικεφάλου, η μπάλα κατέληξε στον Μπελμόντ κι αυτός με σουτ έκανε το 1-1.Στην τελευταία φάση του αγώνα η ομάδα του Λουτσέσκου έμεινε με 10 παίκτες μετά από μαρκάρισμα του Α.Ζίβκοβιτς εκτός περιοχής, με τον Κοτάρσκι να έχει απάντηση στην εκτέλεση της στημένης φάσης και να κρατάει το 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σκβάρκα (Μπαχανάκ), Δούμτσιος, Λιάγκας, Τόρο (Μπελμόντ), Νίκας, Παναγιώτου και Τσάπρας

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Τσαούσης ( Βιεϊρίνια 61′, Κωνσταντέλιας 72′), Κάργας , Ίνγκασον , Λύρατζης , Ντάντας ( Μπίσεσβαρ 72′), Κούρτιτς , Ελ Καντουρί ( Σβαμπ 83′), Α.Ζίβκοβιτς , Νάρεϊ , Γκορντεζιάνι ( Ολιβέιρα 62′)

......................

Δεν υπάρχει πέναλτι, φάουλ εκτός περιοχής και κόκκινη στον Ζίβκοβιτς

96ο λεπτό: Πέναλτι για τον Λεβαδειακό! Κίτρινη στον Ζϊβκοβιτς

93ο λεπτό: 1-1 ο Μπελμόντ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

84ο λεπτό: Σβαμπ στη θέση του Ελ Καντουρί

73ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Νάρεϊ και 0-1. Εξαιρετική η κάθετη του Μπίσεσβαρ

72ο λεπτό: Κωνσταντέλιας στη θέση του Βιεϊρίνια!!!

66ο λεπτό: Ο Μάρκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Κούρτιτς

63ο λεπτό: Κεφαλιά του Κάργα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια της φάσης ο Ίνγκασον από κοντά δε βρήκε μπάλα

61ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπήκαν Μπίσεσβαρ, Ολιβέιρα,  Βιείρίνια και βγήκαν Ντάντας, Γκορντεζιάνι, Τσαούσης,

57ο λεπτό: Μπήκαν οι Τσιριγώτης, Μπαχανάκ και βγήκαν οι Δούμτσιος, Σκβάρκα.

50ό λεπτό: Κεφαλιά του Κάργα άουτ

48ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Λύρατζης, καρφωτή κεφαλιά ο Κούρτιτς, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Ο Γκορντεζιάνι έπιασε ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι και ο Μάρκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ!

39ο λεπτό: Κίτρινη στον Δούμτσιο για θέατρο και στον Κούρτιτς στη συνέχεια!

33ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Καντουρί να μη βρίσκει την μπάλα μετά από σέντρα του Νάρεϊ και στη συνέχεια το σουτ του Κούρτιτς άουτ

28ο λεπτό: Μετά από κάθετη του Ντάντας, ο Νάρεϊ δεν βρίσκει την μπάλα, αν και βρέθηκε προ του Μάρκοβιτς

2ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Μουτίνιο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό στη σέντρα ...

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σκβάρκα (57' Μπαχανάκ), Δούμτσιος (57' Τσιριγώτης), Λιάγκας, Τόρο (70' Μπελμόντ), Νίκας, Παναγιώτου, Τσάπρας. Αναπληρωματικοί: Στογιάνοβιτς, Σαντομιέρσκι, Μπαχανάκ, Πέτρε, Τσιριγώτης, Μπελμόντ, Τζημόπουλος, Γιαννιώτας.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Τσαούσης (61' Βιεϊρίνια, ), Κάργας, Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Ντάντας (61' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (84' Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Γκορτεζιάνι (61' Ολιβέιρα). Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Φιλίπε Σοάρες, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Κουαλιάτα, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα

..................................

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμενη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Πηγή photo: sdna.gr

Οπαδοί του ΠΑΟΚ ήδη έχουν πάρει θέση στις κερκίδες

Πηγή photo και video: sdna.gr

Πηγή photo: paok24.com

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

15:30 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες των γηπεδούχων, ακολούθησαν Κοτάρσκι και Ζίβκοβιτς

15:50 Και οι υπόλοιποι παίκτες του Λεβαδειακού βγήκαν για προθέρμανση

15:59 Και ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο

Έχει ανοίξει και άλλη θύρα για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στο γήπεδο!