Αρχοντικό "ντόρτι" στον Βόλο!

Για την 19η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ διέλυσε εκτός έδρας τον ΝΠΣ Βόλου με 0-4 ...

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη, Σίντκλεϊ, αμυντικά χαφ τους Κούρτιτς, Τσιγγάρα, μπροστά τους τους Μιτρίτσα, Μπίσεσβαρ, Ζϊβκοβιτς και στην κορυφή της επίθεσης τον Τσούμπα Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που από την αρχή προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο ματς, είχε κατοχή μπάλας και στο 21' η ομάδα έφτασε στο 0-1 με τον Κούρτιτς να ευστοχεί από τα 11 μέτρα, στο πέναλτι που κέρδισε ο Μιτρίτσα όταν ανατράπηκε ΚΑΘΑΡΑ από τον Φερνάντες!

Ο ΠΑΟΚ μετά το 0-1 πίεσε για να ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Άκπομ στο 24' και στο 27' δεν κατάφερε να κερδίσει τον πολύ καλό Κλέιμαν. Όμως στο 29' ο Ίνγκασον με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 0-2, με τους γηπεδούχους να απειλούν για πρώτη φορά στο ματς στο 44', όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Μπαρτόλο.

Στην επανάληψη ο Κλέιμαν σταμάτησε το σουτ του Μπίσεσβαρ στο 52' και του Ζϊβκοβιτς στο 62', όμως δύο λεπτά αργότερα ο Σάστρε με άψογο τελείωμα έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας των γηπεδούχων για το 0-3.

Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 73ο λεπτό από τον Άκπομ μετά από μπαλιά του Μιτρίτσα. Πλέον όλοι στην ομάδα έχουν το μυαλό τους στα ματς με αεκ και γάβρο που ακολουθούν για το Κύπελλο και το πρωτάθλημα αντίστοιχα.

Στα αξιομνημόνευτα του αγώνα η πολύ καλή παρουσία του Σάστρε στο ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδη, Ίνγκασον, Σάστρε (76' Βιεϊρίνια), Κούρτιτς (81' Εσίτι), Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ (72' Ντόουγκλας), Μιτρίτσα, Ζίβκοβιτς (76'Ζαμπά), Άκπομ (81' Τσόλακ).

76ο λεπτό: Στη θέση του Ζίβκοβιτς ο Ζαμπά και αντί του Σάστρε ο Βιεϊρίνια

73ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-4 ο Άκπομ μετά από μπαλιά του Μιτρίτσα

72ο λεπτό: Ντόουγκλας στη θέση του Μπίσεσβαρ

69ο λεπτό: Ο Κλέιμαν και πάλι σταματάει τον Άκπομ!

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγή ο ΠΑΟΚ

44ο λεπτό: Ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Πασχαλάκη να αποκρούει το σουτ του Μπαρτόλο

38ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, βρέθηκε κοντά στον Κλέιμαν, το γύρισμά του το μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

29ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-2 ο ΠΑΟΚ με τον Ίνγκασον

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Φερνάντες, για φάουλ στον Μπίσεσβαρ.

27ο λεπτό: Ο Κλέιμαν σταμάτησε το σουτ του Άκπομ

24ο λεπτό: Κεφαλιά του Άκπομ άουτ!

21ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κούρτιτς από τα 11 μέτρα, με πέναλτι που κέρδισε ο Μιτρίτσα, σε ανατροπή τπυ από τον Φερνάντες

17ο λεπτό: Κίτρινη στον Φαν Βέερτ

9ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης έγκαιρα προ του Φαν Βέερτ

4ο λεπτό: Χαρίζει την κίτρινη ο Παπαπέτρου στον Μπαριέντος

Το παιχνίδι ξεκίνησε

ΝΠΣ Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (88' Τερεζίου), Φερνάντες (84' Ροσέρο), Ορόζ (77' Σοάρες), Μπαρτόλο (46' Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ. Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Ρινέρ, Ρεγκατέν, Σιέλης, Σοάρες, Ροσέρο, Τερεζίου.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδη, Ίνγκασον, Σάστρε (76' Βιεϊρίνια), Κούρτιτς (81' Εσίτι), Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ (72' Ντόουγκλας), Μιτρίτσα, Ζίβκοβιτς (76'Ζαμπά), Άκπομ (81' Τσόλακ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Μιχάι, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Ντόουγκλας, Ζαμπά, Τσόλακ

.....................................

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, με τους παίκτες να κάνουν ήδη την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

16:28 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΝΠΣ Βόλου, ακολούθησαν Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς

Σε εξέλιξη η προθέρμανση των ομάδων, την ώρα που στο πέταλο έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτοι οπαδοί του ΠΑΟΚ, αναμένεται να βρεθούν στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού περίπου 300