Κυρίαρχος ... ΚΑΙ διπλό στο Ηράκλειο!

Για την 5η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ πέρασε από το Ηράκλειο κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 1-3...

Επτά σημαντικές απουσίες. Κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Ένα ακόμα ταξίδι μακριά από την Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμα παιχνίδι είχε να αντιμετωπίσει πολλά, πέρα από έναν δυνατό κι ικανό αντίπαλο, που μέχρι πριν λίγες ώρες ήταν αήττητος στο πρωτάθλημα. Αλλά δεν λύγισε.Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε εξαιρετικά και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα.

Ο Ρουμάνος τεχνικός παρέταξε την ομάδα με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Μιχαηλίδη και Μιχάι στα στόπερ, τους Ροντρίγκο και Βιεϊρίνια στα άκρα της άμυνας, τριάδα στα χαφ με τους Κούρτιτς , Σβαμπ και Ντόουγκλας , και στην επίθεση τους Μπίσεσβαρ , Α.Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι .Ο Δικέφαλος από το πρώτο λεπτό πίεσε για το γρήγορο γκολ κι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Σφιντέρσκι . Ο ΟΦΗ απάντησε με ένα σουτ του Νέιρα που απέκρουσε ο Πασχαλάκης και μία εξαιρετική επέμβαση του Βιεϊρίνια πάνω στη γραμμή με το κεφάλι στο 12′.Στο 15′ ο Σφιντέρσκι δεν αστόχησε. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με εξαιρετική σέντρα από δεξιά βρήκε τον Πολωνό φορ κι αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το παιχνίδι περιορίστηκε κυρίως στη μεσαία γραμμή, με δυνατές μονομαχίες, αρκετά φάουλ κι ελάχιστη δραστηριότητα μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη μπήκε πολύ δυνατά, επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να βάλει γερές βάσεις για το τρίποντο.Στο 58′ ο Γιάσμιν Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2 και στο 71′ ο Ντόουγκλας Αουγκούστο με άψογη εκτέλεση μετά από πάσα του Ροντρίγκο έκανε το 0-3.Τρία λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης σταμάτησε σουτ του Ντε Γκουζμάν και το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Ναμπί.Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε μία πολύ δύσκολη σειρά αγώνων και πλέον θέλει να εκμεταλλευτεί τη διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων αφενός για ξεκούραση κι αφετέρου για να βελτιώσει την αγωνιστική εικόνα και να είναι έτοιμος για τις δύσκολες αναμετρήσεις που ακολουθούν τον Οκτώβριο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής, Πασαλίδης, Κοροβέσης (65' Φροίξος), Ουές (84' Μπαλογιάννης), Ντε Γκούζμαν, Σελίμοβιτς, Νέιρα (85' Γιαννούλης), Φαν Ντάινεν (78' Ναμπί), Ντουρμισάι.

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης , Ροντρίγκο , Μιχαηλίδης , Μιχάι , Βιεϊρίνια (77' Σίντκλεϊ ), Σβαμπ , Κούρτιτς , Αουγκούστο (72' Εσίτι ), Μπίσεσβαρ (77' Μιτρίτσα ), Α.Ζίβκοβιτς (85' Κωνσταντέλιας ), Σφιντέρσκι (72' Άκπομ ).

.............................

Τελος

92ο λεπτό: 1-3 μειώνει ο ΟΦΗ μ τον Ναμπί

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

86ο λεπτό: Στη θέση του Ζίβκοβιτς μπήκε ο Κωνσταντέλιας

77ο λεπτό: Μιτρίτσα και Σίντκλεϊ αντί των Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια

75ο λεπτό: Ο Ντε Γκουζμάν εκτέλεσε φάουλ και ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

74ο λεπτό: Εσίτι στη θέση του Ντόουγκλας και ο Άκπομ αντί του Σφιντέρσκι

71ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-3 ο Ντόουγκλας μετά από γύρισμα του Σοάρες

67ο λεπτό: Σουτ του Γρίβα άουτ, μετά από λάθος του Κούρτιτς

66ο λεπτό: Γρίβας στη θέση του Κοροβέση

65ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς με την μπάλα να κοντράρει και ο Επασί να την μπλοκάρει

58ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Κούρτιτς

Ξεκίνησε η επανάληψη

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Νέα κίτρινη σε παίκτη μας, αυτή τη φορά στον Ζίβκοβιτς, για φάουλ στον Φαν Ντάινεν

42ο λεπτό: Κίτρινη στον Αουγκούστο, στην ίδια φάση ο Νέιρα, που έχει κάρτα, χτύπησε τον παίκτη μας και δεν πήρε κάρτα!

40ό λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια απέκρουσε ο Επασί

37ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Σβαμπ που από καλή θέση μετά από μπαλιά του Βιεϊρίνια σούταρε άουτ!

31ο λεπτό: Κίτρινη στον Νέιρα για φάουλ στον Ντόουγκλας

22ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για μαρκάρισμα στον Νέιρα

15ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά μετά από μπαλιά ακριβείας του Ζίβκοβιτς

13ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά από προσπάθεια του Ντουρμισάι!!!

11ο λεπτό: Κίτρινη στον Ουές για κράτημα στον Μπίσεσβαρ

10ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σε κόρνερ το σουτ του Νέιρα

5ο λεπτό: Ο Σφιντέρσκι από καλή θέση μετά από μπαλιά του Σβαμπ σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στον Διαμαντή και να περνάει κόρνερ

2ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι να αστοχεί από καλή θέση!

Το παιχνίδι ξεκίνησε

ΟΦΗ: Επασί, Πασαλίδης, Διαμαντής, Κοροβέσης (66' Γρίβας), Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα (85' Γιαννούλης), Φαν Ντάινεν (78' Ναμπί), Ντουρμισάι, Ουές (85' Μπαλογιάννης). Αναπληρωματικοί: Βάτερμαν, Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Ναμπί, Γιαννούλης, Γρίβας, Μπαλογιάννης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (77' Σίντκλεϊ), Σβαμπ, Κούρτιτς, Ντόουγκλας (74' Εσίτι), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (86' Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (77' Μπίσεσβαρ), Σφιντέρσκι (74' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ, Λύρατζης, Γιαξής, Τσιγγάρας, Εσίτι, Κωνσταντέλιας, Μιτρίτσα, Ακπόμ