Ήταν μέτριος, έπεσε και σε "χασάπη"!

Για την 18η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟK αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στην Τούμπα με την ΑΕΚ ...

Ο Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα, Σβαμπ, Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Τζόλη, Κρμέντσικ.

Ο Δικέφαλος μπήκε νωχελικά στο ματς και είχε πολλά προβλήματα –κυρίως- στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Περέιρα να δυσκολεύεται απέναντι στον Γκαρσία!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Σάκχοφ μετά από γύρισμα του Γκαρσία, σε μια φάση στην οποία ο Περέιρα «έχασε» τον επιθετικό της αθηναϊκής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά το 0-1 και είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση. Αρχικά στο 20ό λεπτό, όταν η κεφαλιά του Ίνγκασον πέρασε πάνω από τα δοκάρια, μετά από φάουλ του Ζίβκοβιτς και στο 25ο λεπτό όταν ο Σβάρνας απέκρουσε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κρμέντσικ!

Η ΑΕΚ, σε αντίθεση με το ξεκίνημά της, έπαιζε πλέον μεσοαμυντικά, δίνοντας γήπεδο στους παίκτες μας και στο 40ό λεπτό, ο Κρέσπο με κοντινό πλασέ ισοφάρισε, μετά από απόκρουση του Αθανασιάδη σε κεφαλιά του Ουάρντα.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γκαρσία πέρασε τον Σοάρες στη θέση του Περέιρα, ήταν λάθος η επιλογή του στην αρχική ενδεκάδα και στο 51' έγινε το 1-2 από τον Γαλανόπουλο. Στη φάση υπάρχει επιθετικό φάουλ στον Κρέσπο που δε δόθηκε από τον αστείο ρέφερι και τον τραγικό τύπο στο VAR.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε εκ νέου στο 70' με σουτ του Βιεϊρίνια μετά από έμμεσο φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίβκοβιτς και στο οποίο υπέπεσε ο Αθανασιάδης μπλοκάροντας την μπάλα σε γύρισμα συμπαίκτη του!

Στο 78' ο Λόπες ανέτρεψε τον Ουάρντα μέσα στην περιοχή, αλλά και πάλι το VAR και ο ρέφερι έκλεισαν τα μάτια!

Το παιχνίδι με τη χάρτινη ανήκει πλέον στο παρελθόν, μπροστά μας έχουμε το ματς με τον γάβρο, ο οποίος σήμερα πέρασε από το Περιστέρι, σε μια αναμέτρηση στην οποία το VAR ήταν ... χαλασμένο!

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο (83' Βαρέλα), Περέιρα (46' Σοάρες), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (86' Μουργκ), Αν. Ζίβκοβιτς (73' Ντόουγκλας), Τζόλης, Κρμέντσικ (83' Σφιντέρσκι).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι (86' Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Σάκχοφ (86' Τάνκοβιτς), Μάνταλος (71' Σιμάνσκι), Λιβάγια (71' Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (96' Ινσούα).

................................

Τέλος με τον Σλοβενο να δείχνει κίτρινη στον Ελ Καντουρί για διαμαρτυρία

96ο λεπτό: Ινσούα στη θέση του Γκαρσία

86ο λεπτό: Βγήκε ο Ουάρντα και μπήκε ο Μουργκ, έφυγε ο Λάτσι και μπήκε ο Τσινγκρίνσκι και ο Τάνκοβιτς αντί του Σακχοφ

83ο λεπτό: Βγήκαν Κρέσπο, Κρμέντσικ και μπήκαν Βαρέλα, Σφιντέρσκι

78o λεπτό: Κίτρινη σε Ουάρντα και Λόπες

73ο λεπτό: Ντόουγκλας στη θέση του Ζίβκοβιτς

71ο λεπτό: Σιμάνσκι αντί του Μάνταλου και Ανσαριφάρντ αντί του Λιβάγια

70ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια με σουτ μετά από έμμεσο φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίβκοβιτς

59ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια, αναιρέθηκε

57ο λεπτό: Κίτρινη στον Τζόλη για διαμαρτυρία

54ο λεπτό: Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λιβάγια

51ο λεπτό: 1-2 η ΑΕΚ με τον Γαλανόπουλο, φαίνεται να υπάρχει φάουλ στον Κρέσπο που δε δόθηκε

Ξεκίνησε η επανάληψη, με τον Σοάρες να μπαίνει στη θέση του Περέιρα

1 λεπτό οι καθυτερήσεις

40ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κρέσπο με κοντινό πλασέ, μετά από απόκρουση του Αθανασιάδη σε κεφαλιά του Ουάρντα

39ο λεπτό: Κιτρινη στον Μπακάκη για μαρκάρισμα στον Τζόλη

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Λιβάγια

27ο λεπτό: Γύρισμα του Τζόλη, πρόλαβε ο Αθανασιάδης προ του Κρμέντσικ

25ο λεπτό: Ο Σβάρνας απέκρουσε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κρμέντσικ!

20ό λεπτό: Κεφαλιά του Ίνγκασον πάνω από τα δοκάρια, μετά από φάουλ του Ζίβκοβιτς

18ο λεπτό: 0-1 ο Σάκχοφ μετά από γύρισμα του Γκαρσία

12ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον για μαρκάρισμα στον Γκαρσία

11ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Λιβάγια, σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς

10ο λεπτό: Ο Σβαμπ έβγαλε τον Ζίβκοβιτς στην πλάτη της άμυνας, αλλά το γύρισμά του δεν έφτασε στον Κρμέντσικ

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο (83' Βαρέλα), Περέιρα (46' Σοάρες), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (86' Μουργκ), Αν. Ζίβκοβιτς (73' Ντόουγκλας), Τζόλης, Κρμέντσικ (83' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Σοάρες, Βαρέλα, Τσιγγάρας, Ντόουγκλας, Νινούα, Μουργκ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι (86' Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Σάκχοφ (86' Τάνκοβιτς), Μάνταλος (71' Σιμάνσκι), Λιβάγια (71' Ανσαριφάρντ), Γκαρσία. Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σιμάνσκι, Ραντόνια, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα

..................................

Έφτασαν οι ομάδες και οι διαιτητές στην Τούμπα

18:20 Έσβησαν τα φώτα στην Τούμπα, αναμένουμε να αποκατασταθεί το πρόβλημα

18:25 "Black out σε όλη την περιοχή της Τούμπας! Λογικά κάποιος έβαλε πιστολάκι στη πρίζα μαζί με αερόθερμο #PAOKAEK", σχολίασε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ.