Ισοπαλία -ξεφτίλα- στο Αλκαζάρ!

Για την 14η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 στο Αλκαζάρ με την ΑΕΛ, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 95' με πέναλτι του Βιεϊρίνια ...

O Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Πασχαλάκη, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλη, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλη, Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έβαλε την μπάλα κάτω και έπαιξε ποδόσφαιρο στο πρώτο 45λεπτο, απέναντι στην κλειστή άμυνα των γηπεδούχων, παίζοντας με υπομονή και ψάχνοντας του διαδρόμους για την εστία του Ναγκύ.

Παίζοντας κυρίως από τα πλάγια, δημιουργούσε καταστάσεις στην άμυνα της ΑΕΛ, κέρδισε οκτώ κόρνερ, πολλά από τα οποία ήταν καλοτραβηγμένα, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η υπεροχή του Δικεφάλου μεταφράστηκε σε καλές ευκαιρίες μετά το 30' όταν στο 31' χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπέρτο να απομακρύνει επί της γραμμής το σουτ του Τζόλη.

Έξι λεπτά αργότερα είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τζόλη να κάνει την κοντινή προβολή και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή μας στιγμή στο α' ημίχρονο, καταγράφηκε στο 43' και ήταν διπλή με τον Ναγκύ να αποκρούει την κεφαλιά του Ίνγκασον με το πόδι και στη συνέχεια το σουτ του Μουργκ να σταματάει στο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ και στις αρχές της επανάληψης καλύτερα από τους γηπεδούχους, είχε μια δυο ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ, όμως στο 69' ο Πινακάς στη μία και μοναδική φορά που η ΑΕΛ πάτησε στην περιοχή μας, έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η ομάδα έδειξε να πελαγοδρομεί, ο Γκαρσία στον πάγκο απλά παρακολουθούσε και τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να δείχνει ο ΠΑΟΚ ικανός να φτάσει στο γκολ!

Και φτάσαμε στο 95', όταν ο Ναγκύ ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι, ο Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα και ο Βιεϊρίνια ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 1-1

ΑΕΛ: Νάγκυ, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (71' Γκοτζαμανίδης), Ζίζιτς, Πινακάς (84' Γλυνός), Μπέρτος, Νικολιάς (84' Νούνιτς), Τρούγιτς (53' Πλατέλλας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο (81' Σβαμπ), Καντουρί, Μουργκ (87' Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι.

.......................................

95ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Σφιντέρσκι

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Μπέρτο

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον

87ο λεπτό: Τσόλακ στη θέση Μουργκ

86ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Τζόλης, κεφαλιά μόνος του άουτ!

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Φιλίπ για μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς

54ο λεπτό: Λάθος του Ναγκύ, σουτ του Ζίβκοβιτς άουτ!

53ο λεπτό: Πλατέλλας στη θέση του Τρούγιτς

52ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια άουτ

48ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη, μπλόκαρε ο Ναγκύ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Ημίχρονο στο Αλκαζάρ, το 0-0 αδικεί τον ΠΑΟΚ που ήταν πολύ καλύτερος των ανύπαρκτων γηπεδούχων (ταμπούρι και μόνο ταμπούρι)

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Δοκάρι ο Μουργκ

37ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τζόλη να κάνει την κοντινή προβολή και να στέλνει την μπάλα άουτ

31ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπέρτο να απομακρύνει επί της γραμμής το σουτ του Τζόλη

8ο λεπτό: Κόρνερ ο Μουργκ, άουτ η κεφαλιά του Ελ Καντουρί

2ο λεπτό: Καλοτραβηγμενο κόρνερ του Μουργκ, δεν βρήκαν μπάλα οι Ελ Καντουρί, Ίνγκασον

1ο λεπτό: Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

To παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ στη σέντρα

ΑΕΛ: Νάγκυ, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (71' Γκοτζαμανίδης), Ζίζιτς, Πινακάς (84' Γλυνός), Μπέρτος, Νικολιάς (84' Νούνιτς), Τρούγιτς (53' Πλατέλλας). Αναπληρωματικοί: Μπάγιτς, Πλατέλλας, Γλυνός, Κοτσιανούλης, Νούνιτς, Μαϊδανός, Στοϊνοβιτς, Γκοτζαμανίδης, Γιουνές

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο (81' Σβαμπ), Καντουρί, Μουργκ (87' Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Εσίτι, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Νινούα, Τσόλακ