Με ψυχή πήρε τη νίκη παίζοντας με "10"

Για την 11η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0, παίζοντας με "10" από το 37' ...

O Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Πασχαλάκη, Σοάρες, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλη, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλη, Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ως το 35' είχε την κατοχή της μπάλας, έχτιζε επιθέσεις χωρίς αυτές να μεταφράζονται σε επικίνδυνες τελικές, απέναντι σε μια πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 21ο λεπτό ο Σοάρες τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ουαγκέ. Η φάση που στιγμάτισε το πρώτο ημίχρονο, καταγράφηκε στο 35ο λεπτό, όταν ο Ελ Καντουρί εκνευρισμένος αντέδρασε σε τράβηγμα του Σουάρες.

Ο Φωτιάς αρχικά έδειξε κίτρινη και στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR την έκανε κόκκινη. Λάθος η αντίδρασή του Μαροκινού, κρέμασε για 2η φορά σε τρεις μέρες την ομάδα, αλλά πριν την κουτουλιά υπάρχει μπάτσα του παίκτη του Αστερα. Μπορούσε να δείξει κόκκινη και στους δύο.

Μένοντας με 10 ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και άρχισε να παράγει φάσεις! Στο 57ο λεπτό, η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά τη σέντρα σουτ του Ζίβκοβιτς και στο 64ο λεπτό ο Τζόλης με ασύλληπτο σουτ, άνοιξε το σκορ!

Στο 70ό λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Τζόλης και ο Ζίβκοβιτς έγραψε το 2-0! Ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη, έφτασε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται μόνος 2ος, έναν βαθμό πίσω από τον γάβρο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (21' Ουαγκέ), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (87' Μουργκ), Τζόλης (87' Κρέσπο), Σφιντέρσκι (67' Τσιγγάρας).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες (61' Πασαλίδης), Καστάνιο, Άλβαρες (61' Τασουλής), Βαλιέντε (61' Ιγκλέσιας), Φερνάντες (78' Τζίμας), Τιλίκα, Ριέρα, Σίτο (78' Γκόμες) Κρέσπι

73ο λεπτό: Κίτρινη και στον Σβαμπ

70ό λεπτό: Πέναλτι κερδίζει ο Τζόλης και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζίβκοβιτς και κίτρινη στον Πασαλίδη

67ο λεπτό: Τσιγγάρας στη θέση του Σφιντέρσκι

64ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης με ασύλληπτο σουτ

62ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, το σουτ του Κρίσπι άουτ

61ο λεπτό: Κίτρινη στον Φερνάντεθ

60ό λεπτό: Τριπλή αλλαγή για τον Αστέρα. Μπήκαν οι Τασουλής, Ιγκλέσιας, Πασαλίδης και βγήκαν οι  Άλβαρες, Βαλιέντε και Σουάρες

59ο λεπτό: Κίτρινη και στον Σφιντέρσκι

57ο λεπτό: Στο δοκάρι η σέντρα σουτ του Ζϊβκοβιτς

52ο λεπτό: Μετά το κόρνερ του Τζόλη, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

Ημίχρονο στην Τούμπα με το σκορ στο 0-0 και τον ΠΑΟΚ να παίζει με 10

38ο λεπτό: Κόκκινη στον Ελ Καντουρί και κίτρινη στον παίκτη του Αστέρα (Σουάρες). Ο Μαροκινός αντέδρασε σε διαμαρτυρίες του Σουάρες

27ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη για μαρκάρισμα στον Τιλίκα

23ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκαρσία για μαρκάρισμα στον Τζόλη

21ο λεπτό: Ουαγκέ στη θέση του Σοάρες, αναγκαστική η αλλαγή

16ο λεπτό: Ο Σβαμπ από πλάγια θέση σούταρε αλλά ο Παπαδόπουλος εύκολα μπλόκαρε

10ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Ίνγκασον πιεζόμενος πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ

5ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ, σέντρα ο Σοάρες μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (21' Ουαγκέ), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (87' Μουργκ), Τζόλης (87' Κρέσπο), Σφιντέρσκι (67' Τσιγγάρας). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ουαγκέ, Εσίτι, Τσιγγάρας, Νινούα, Μουργκ, Τσόλακ. Κούτσιας

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες (61' Πασαλίδης), Καστάνιο, Άλβαρες (61' Τασουλής), Βαλιέντε (61' Ιγκλέσιας), Φερνάντες (78' Τζίμας), Τιλίκα, Ριέρα, Σίτο (78' Γκόμες) Κρέσπι. Αναπληρωματικοί: Τσιφτσής, Ιγκλέσιας, Γκόμεζ, Κότσιρας, Μπαμπά, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπελόκ, Τζίμας

......................................

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

16:25 Οι τερματοφύλακες του Αστέρα ξεκίνησαν ζέσταμα

16:32 Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς επίσης βγήκαν για προθέρμανση

16:35 Και οι υπόλοιποι παίκτες του Αστέρα στον αγωνιστικό χώρο, λίγα λεπτά αργότερα ακολούθησαν και οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία